Su tutucu polimerin typic xerofluvent toprakta N ve P yıkanmasına etkisi
The effect of water-retaining polymer on N and P leaching in a typic xerofluvent soil
- Tez No: 805327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Typic Xserofluvent karakterde bir toprakta yapılan yıkama deneyleri polimerin amonyum, nitrat ve fosfor yıkanması üzerine etkisi araştırılmıştır. Kontrol, 25-50 ve 100 g/m2 polimer uygulaması yapılan bu çalışmada en fazla yıkanmanın nitratta olduğu görülmüştür. Nitratta maksimum uzaklaşan azot 11,84 mg iken polimer uygulaması ile 6,45 mg değerine kadar düşmüştür. Amonyum azotu kontrol uygulamasında 0,059 mg uzaklaşırken polimer uygulaması ile bu değer 0,003 mg değerine düşmüştür. Fosforda da polimer uygulamasının etkileri gözlenmiştir. Fiyat performans dikkate alınırsa 25 g/m2 uygulaması uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of polymer leaching on ammonium, nitrate and phosphorus leaching was investigated in soil leaching experiments with Typic Xserofluvent character. In this study where control, 25-50 and 100 g/m2 polymer applications were applied, it was seen that the most washing was in nitrate. While the maximum amount of nitrogen removed in nitrate was 11.84 mg, it decreased to 6.45 mg with polymer application. While 0.059 mg was removed in ammonium nitrogen control application, this value decreased to 0.003 mg with polymer application. The effects of polymer application were also observed in phosphorus. Considering the price performance, 25 g/m2 application is considered appropriate.