Pirit, korunt ve su tutucu polimerin beton parkelerin yüzey aşınma direncine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pyrite, corundum and water retention polymer on the surface abrasion resistance of concrete paving blocks
  1. Tez No: 584119
  2. Yazar: CİHAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada TS 2824 EN 1338 standardına uygun parkeler üretildi. Parkeler, alt tabaka ve üst tabaka olarak iki seferde döküldü. Beton parkelerin alt tabakaları tek tip betondan üretildi. Beton parkelerin üst tabakalarına da ise agreganın kütlesine göre 0,10-0,20-0,30-0,40 oranlarında pirit, parke yüzey alanına göre 5 kg/m2 oranında korunt esaslı yüzey sertleştirici ve karışımın içerdiği su miktarının 0,05-0,10 oranlarında yüksek miktarda su emme özelliğine sahip polimer katılarak parkeler üretildiler. Bir grup parke de üst tabakasında ince agrega kullanılarak katkısız olarak hazırlandılar. Çalışma kapsamında TS 2824 EN 1338 standardında belirtilen dikey aşınma, yarmada çekme dayanımı, su emme, donma çözülme direnci, pandül ayakla sürtünme ve schimitd test çekiciyle yüzey sertliği ölçümleri yapıldı. Çalışma sonucunda pirit, korunt ve su tutucu polimer kullanımıyla beton parkelerin yüzey aşınma direncinde iyileşmeler sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, concrete paving blocks were produced according to TS 2824 EN 1338. Concrete paving blocks were poured in two layers as sub and surface layer. The sub layer of the concrete paving blocks were produced from one type concrete. In the surface layers of concrete paving blocks, pyrite in the ratio of 0.10-0.20-0.30-0.40 according to the mass of aggregate, according to the surface area of concrete paving blocks, 5 kg/m2 corundum based surface hardner and amount of water contained in the mixture of 0,05-0,10 percent water content of the polymer was added by adding water absorbing. A group of concrete paving blocks in the surface layer were prepared by using fine aggregate. In the scope of the study, vertical abrasion, pendulum foot friction and surface hardness were measured with schmitd test hammer in accordance with TS 2824 EN 1338 standard. Based on result of the study, it has been observed that the surface abrasion resistance of the concrete paving blocks were improved by using pyrite, corundum and water retention polymers.