Investigation of data mining for marketing purposes
  1. Tez No: 805351
  2. Yazar: ABDULSALAM HUSHAM SHUKUR MAHMOOD AGHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bir ürünün, onu satın alma olasılığı daha yüksek olan müşteri tipine ulaştığından emin olmak için, Son yıllarda çevrimiçi Reklam tabanlı pazarlama, belirli bir ürün için daha fazla müşteri çekmeye başladı. Ancak bu çalışmada bir bankanın müşterilerinin yaşları da dahil olmak üzere bazı bilgileri kullanılarak ve beklenen maaş, olumlu mu yoksa olumsuz mu yanıt vereceklerini tahmin edebildik. Öncelikli olarak Python'da Lineplot ve Lmplot görselleştirmelerini kullanarak ürünümüzün Reklamına. Ve kanıtlamak için daha karmaşık veri kümeleri için veri görselleştirmesinin müşterinin davranış, bu nedenle, aynı veri kümesine güçlü makine öğrenimi modelleri uygulandı daha doğru tahminler yapmak için üç farklı sınıflandırma modeli kullanılmıştır: NaïveBayes, KNN ve SVM, bu modeller %88, %90 ve %88,75 doğruluk göstermiştir, sırasıyla. Son olarak, veri setinde bulunmayan yeni verilerin tahminleri, aynı modeller
Özet (Çeviri)
To make sure that a product reaches the type of costumers that are more likely to buy it, in the last decades online Ad-based marketing started to bring more costumers for a certain product. However, in this work by using some information about a bank's costumers including their age and expected salary we were able to predict whether they will respond positively or negatively to our product's Ad by Firstly using Lineplot and Lmplot visualizations in python. And to prove that for more complexed datasets data visualization is not enough to predict the costumer's behavior, therefore, powerful machine learning models have been applied on the same dataset to make more accurate predictions, three deferent classification models have been used: NaïveBayes, KNN and SVM, these models showed accuracies of 88%, 90%, and 88.75%, respectively. Finally, predictions of new data that do not exist in the data set were predicted by the same models.