Neuroscience applications in the area of sustainability
Sürdürülebilirlik alanında nörobilim uygulamaları
- Tez No: 717581
- Danışmanlar: Dr. TİMUÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Reklamcılık, İşletme, Neurology, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tüketici Nörobilim veya Nöropazarlama, nörobilim ile pazarlama araştırması, reklamcılık ve tüketici davranışları arasında köprü kuran, gelişmekte olan bir alandır. Bilişsel veya bilinçli katılım gerektirmeden tüketicinin beynini doğrudan incelemek için yenilikçi yöntemler sunar. Bu alan, fMRI (fonksiyonel Manyetik Tepki Görüntüleme) ve Elektroensefalografi (EEG) gibi sinirbilim araçlarını ve ayrıca göz izleme gibi Yapay Zeka araçlarını, uzaktan algılama, veri madenciliği, makine öğrenimi ve sosyal medya yardımıyla tasarlamak ve değerlendirmek için kullanır. pazarlama stratejileri ve kampanyaları. Nöropazarlama, ürün tasarımını ve marka yönetimini geliştirir ve tüketici davranışını tahmin edebilir. Bu yüksek lisans araştırma tezi, bir bütün olarak nöropazarlamayı araştırmak için kullanılan anlatı incelemesi, sistematik inceleme ve tarihi inceleme çerçevelerini ve özellikle alanın evriminin bir zaman çizelgesini kısaca geliştirmek için 'yeşil' nöropazarlamayı bir araya getiren bütünleştirici bir inceleme yaklaşımını benimser. dönem varlığı. Araştırma sırasında, çalışma nöropazarlamanın genel imajını analiz etmek için 2000-2019 yıllarına ait kırk iki makale kullandı. Çalışmanın temel amacı, bir göz izleme aracı kullanarak sürdürülebilirlik alanında nöropazarlamayı çevreleyen farklı temaları belirlemektir. Sonuçlar, çevre dostu uygulamalarda uzmanlaşmış akademisyenlere ve pazarlamacılara değerli bilgiler sağlayabilir. Bu tarihe kadar, nöropazarlamaya ve sürdürülebilirlik alanında Yapay Zekadan türetilen göz izleme araçlarının kullanımına odaklanan hiçbir literatür inceleme araştırması bulunamamıştır. Bu nedenle, bu makale, nöropazarlama tekniklerine göre tasarlanmış çevre dostu ürün reklamlarını değerlendirmek için göz izleme aracını uygulayan bir araştırma çalışması aracılığıyla, keşif çalışması yoluyla sunmayı amaçlamaktadır. Bu makale, bu konuyla ilgili çalışmalar için bir referans temeli olarak kullanılabilir, böylece bu alandaki araştırma ilerlemelerine katkıda bulunabilir. Ek olarak, bölgede ileride yapılacak araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer Neuroscience or Neuromarketing is an emerging field that bridges neuroscience with marketing research, advertising, and consumer behavior. It offers innovative methods for directly probing the consumer's brain without requiring cognitive or conscious involvement. This field utilizes neuroscience tools like fMRI (Functional magnetic response imaging) and Electroencephalography (EEG), and Artificial Intelligence tools like eye-tracking, with the help of remote sensing, data mining, machine learning, and social media to design and evaluate marketing strategies and campaigns. Although it is evident that neuromarketing enhances product design, brand management and can predict consumer behavior, the existing research does not provide a comprehensive investigation of neuromarketing and the use of eye-tracking tools derived from Artificial Intelligence in the area of sustainability. Therefore, this master's research thesis takes an integrative review approach bringing together the narrative review, systematic review, and historic review frameworks used for researching neuromarketing as a whole and 'green' neuromarketing in particular to develop a timeline of the evolution of the field in its short-term existence. Forty articles from the year 2000-2019 qualitatively were utilized to analyze neuromarketing's overall image and identify the different themes surrounding neuromarketing in the area of sustainability using an eye-tracking tool. The results provide valuable information to scholars and marketers specializing in eco-friendly practices and can be used to reference advanced research in the field. In this regard, many recommendations are made for future researchers to investigate neuroscience's application in sustainability further.