Prekaryalaşmış kadınların çalışma halleri: Mersin Sebze ve Meyve Hali'nde çalışan kadınlar üzerine bir araştırma
Orking status of precarized women: a research on women working vegetable and Fruit Store in Mersin
- Tez No: 805352
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toplumsal alanda çalışıyor olabilmek, bireysel olarak var olabilme ve yaşam garantisini elde etmeyi sağlayan önemli bir unsurdur. Çalışan bireyin çalışma şekli, çalışma sahasında ve toplumsal sahada kim ve ne olduğu içinde bulunduğu koşulların nasıl olduğunu da ortaya koymaktadır. Esnek ve güvencesiz çalışma koşullarında yaşanan korku, endişe, gelecek kaygısı ve toplumsal cinsiyetçi tutumlar prekaryalaşmış kesimin varlığını açığa çıkarmaktadır. Bu çalışma prekaryalaşmış bir kesim olarak nitelenenkadın çalışanların çalışma koşullarını ve prekaryalaşma deneyimlerini kapsamaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi, derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Mersin/Akdeniz Sebze ve Meyve Hali sevkiyat bölümünde çalışan 23 kadın çalışana açık uçlu sorular sorulmuş, elde edilen veriler bağlamında içinde bulundukları güvencesiz, sigortasız çalışma koşulları ve maruz kaldıkları toplumsal cinsiyetçi tutumlara açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being able to work in the social field is an important element that ensures individual existence and life guarantee. The working style of the working individual reveals who and what he is in the working field and the social field, as well as what the conditions he is in. Fear, anxiety, anxiety about the future and gendered attitudes experienced in flexible and insecure working conditions reveal the existence of the precariated segment. This study covers the working conditions and precariatization experiences of female employees who are described as a precariatized segment. In this study, qualitative research method and in-depth interview technique were used. Open-ended questions were asked to 23 female employees working in the Mersin/Mediterranean Vegetable and Fruit Market shipping department, and their insecure and uninsured working conditions and the gendered attitudes they were exposed to were clarified in the context of the data obtained.