Challenging anthropocentrism: Depiction of environmental disasters in British eco-science fiction novels
İnsanmerkezciliğe meydan okuma: İngiliz eko-bilim kurgu romanlarında çevre felaketlerinin tasviri
  1. Tez No: 805356
  2. Yazar: FATMA GAMZE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiliz eko-bilim kurgu eserlerinin antroposentrik bakış açısının şekillendirdiği yıkıcı insan eylemlerine ve çevresel felaketler başta olmak üzere bu eylemlerin doğa, kültür ve tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerine karşı nasıl birer doğa merkezci anlatı oluşturduklarını ekoeleştirel teori ışığında incelemektir. Tezin ilk bölümünde, doğa ve edebiyat arasındaki ilişkiyi araştıran bir teori olan“ekoeleştiri”tanımlanmaktadır. Bu bölüm, İngiliz ekoeleştirisinin kökenleri, gelişimi, tarihi ve çeşitli tanımlarına odaklanmaktadır. İkinci bölüm, bilim kurgu edebi türü ile çevre arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Eko-bilim kurgunun ne olduğunu tanımladıktan sonra, bu bölüm insan ve çevre arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak için insanmerkezci bakış açısına odaklanmaktadır. Bu bölüm, aynı zamanda, romanları analiz etmek için çok önemli bir çerçeve sağlayan biyomerkezcilik, eko-merkezcilik ve derin ekoloji dâhil olmak üzere insanmerkezci dünya görüşüne karşıt bir etik görüş olan doğa merkezci bakış açısını da detaylandırmaktadır. Uygulamaya ayrılan dört bölüm ise, John Christopher'ın The Death of Grass (1956), J. G. Ballard'ın The Drought (1965), Brian Aldiss'in Earthworks (1965), ve John Brunner'ın The Sheep Look Up (1972), adlı İngiliz eko-bilim kurgu romanlarını, çevre ve insanlar arasındaki etkileşimi nasıl ele aldıkları ve kurguladıkları çevresel felaketleri nasıl tasvir ettikleri açısından incelemektedir. Ele alınan romanların tümü, insanların neden olduğu en küçük çevresel tahribatın bile insanlar da dâhil olmak üzere tüm canlıların hayatta kalma ve türlerinin devamlılığı için bağlı oldukları ekosistem üzerinde nasıl olumsuz bir etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca çevre sorunlarının sosyal, politik ve ekonomik çeşitli nedenleri ve etkileri olabileceğini, ancak bunların hepsinin eşit derecede vahim olabileceğini göstermektedir. Antroposentrik eylemlerin sonuçlarını betimleyen bu romanlar, aynı zamanda, günümüz dünyasına ekolojik açıdan bilinçli bir yaklaşımı teşvik etmekte ve insanlara, kurguladıkları kasvetli gelecekten kaçınmak için, derhal harekete geçmeleri konusunda ilham vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how British eco-science fiction novels create a nature-centred narrative against destructive human actions shaped by the anthropocentric perspective and the negative effects of these actions, particularly environmental disasters, on nature, culture, and all living things, in the light of ecocritical theory. In the first chapter,“ecocriticism,”a theory that explores the relationship between nature and literature, is defined. This chapter focuses on the origins, development, history, and various definitions of British ecocriticism. The second chapter deals with the relationship between the science fiction literary genre and the environment. After defining what eco-science fiction is, the second chapter concentrates on the anthropocentric viewpoint to reveal how it affects the relationship between humans and the environment. This chapter also details the nature-centred viewpoint, an ethical approach in opposition to the anthropocentric worldview, including biocentrism, ecocentrism, and deep ecology, which provides a crucial framework for analysing the novels. The four chapters devoted to the analysis examine British eco-science fiction novels, namely John Christopher's The Death of Grass (1956), J. G. Ballard's The Drought (1965), Brian Aldiss's Earthworks (1965), and John Brunner's The Sheep Look Up (1972), in terms of how they deal with the interaction between the environment and humans as well as how they portray the environmental disasters they project. The novels analysed emphasise how even a minor environmental destruction caused by humans has a negative impact on the ecosystem on which all living things, including humans, depend for their survival and the continuity of their species. They also show that environmental problems can have a variety of social, political, and economic causes and effects, all of which can be equally serious. Depicting the consequences of anthropocentric actions, these novels also encourage an ecologically conscious approach to today's world and aim to inspire their readers to take immediate action to avoid the bleak future their writers envisioned.