Türkiye'de sınır güvenliği politikaları
Border security policies in Türki̇ye
  1. Tez No: 805363
  2. Yazar: MÜSLÜM SOYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENAY BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sınır güvenliği, ülkelerin maddi ve manevi çıkarını korumak adına yapılan uygulamaların çerçevesini belirleyen ve mevcut egemenlik sahasının güvenliğini sağlamaya yönelik oluşturulan politikaların bütünüdür. Ülkeler kendi idari yapıları ve sınırlarındaki güvenlik tehditlerinden hareketle birbirinden farklı sınır güvenlik politikaları belirlerler. Sınır güvenliği uygulamalarında güncel risk ve tehditler göz önünde bulundurulduğunda yalnızca askeri güvenlik uygulamalarının incelenmesi eksik bir değerlendirme olmaktadır. Kaçakçılık faaliyetleri, düzensiz göç, terörizm, uyuşturucuyla mücadele başta olmak üzere iklim, gıda güvenliği, siber güvenlik gibi yeni konular da sınır güvenliğinin güncel meseleleri haline gelmiştir. Özellikle sınırlardaki uygulamalar üzerinde belirleyici bir faktör olan güvenlik politikalarının tarihsel süreç içerisinde nasıl bir değişim geçirdiği ve günümüzdeki mevcut ihtiyaçlarının neler olduğu çalışma içerisinde incelenmiştir. Güvenlik yaklaşımlarının ışığında Türkiye'nin sınır güvenliği yapısının tarihsel arka planı okunarak güncel kurumsal yapısının nasıl şekillendiğinin ele alındığı çalışmada, öncelikle sınır güvenliği politikaları ve boyutları değerlendirilmiştir. Ardından Türkiye odaklı olarak hem mevzuat hem idari yapı ele alınmıştır. Bu noktalardan hareketle mevcut sınır güvenliği uygulamalarının güçlü yönleri ve olası fırsatları değerlendirilmiş, ayrıca idari kapasite açısından Türkiye'nin yaklaşımı ele alınmıştır. Tez kapsamında, Türkiye'nin sınır güvenliği politikalarının boyutları değil, mevcut politikanın işleyişindeki güçlü ve zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler ve bu süreç içerisindeki idari kapasite kurumsal yapı, insan kaynakları, teknik yapı gibi alt kriterler eşliğinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Border security is the whole of the policies that determine the framework of the practices made to protect the countries' material and moral interests and ensure the security of the current sovereignty area. Governments determine different border security policies based on their administrative structures and security threats. Military security practices remain incomplete, considering the current risks and threats in border security practices. New issues such as smuggling activities, irregular migration, terrorism, the fight against drugs, climate, food security, and cyber security have become current border security issues. In particular, how the security policies, which are a determining factor on the implementations at the borders, have changed in the historical process and what their current needs. This thesis evaluated the historical background of Türkiye's border security policies in the light of security approaches and how its current institutional structure and dimensions are shaped. Then, the legislation and the administrative system of border security were discussed. In this thesis, the strengths and possible opportunities of current border security practices were analyzed, and Türkiye's approach in terms of administrative capacity was discussed. Within the scope of the thesis, not the dimensions of Türkiye's border security policies, but the strengths and weaknesses, opportunities and threats in the functioning of the current policy, and the administrative capacity in this process are discussed with sub-criteria such as institutional structure, human resources, technical infrastructure.