Olaf Scholz liderliğindeki trafik ışığı koalisyonu ve Almanya-Avrupa Birliği ilişkileri
The traffic light coalition led by Olaf Scholz and Germany-European Union Relations
  1. Tez No: 805374
  2. Yazar: KORAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Avrupa Birliği için Federal Almanya Cumhuriyeti 2021 yılı seçimleri, Merkel'in olmadığı yeni bir döneme işaret etmektedir. Seçim sonucunda AB'nin en güçlü ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Almanya'nın, yeni dönemde üç ayrı siyasi partinin oluşturduğu Trafik Işığı koalisyonu tarafından yönetileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Alman siyasi parti düzeni ve koalisyon idaresinin işleyişi Almanya-AB ilişkilerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu sebeple Almanya-AB ilişkilerini doğru analiz edebilmek için Alman siyasi parti sisteminin ve koalisyon hükümetleri tarihinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu çalışma sosyal demokratların lideri Olaf Scholz liderliğinde kurulan Trafik Işığı koalisyonunun Almanya'nın AB içerisindeki konumuna etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada Almanya'da koalisyon hükümetinin nasıl çalıştığına, çok düzeyli federal bir sistemde idarenin işleyişine ve üç Partili bir koalisyon hükümetinin zorluklarına dair incelemeler yapılmıştır. Ayrıca Almanya Federal Meclis düzeninin AB ve dış ilişkilerdeki etkisi de analiz edilmiştir. Son olarak Trafik Işığı koalisyonunun kurucu ortaklarının Almanya'nın AB politikalarına dair benzeştiği ve farklılaştığı konular ile yeni Alman hükümetinin Avrupa entegrasyonuna ne derecede etki edeceği çalışmanın ana araştırma hedeflerindendir.
Özet (Çeviri)
For the European Union, the elections of the Federal Republic of Germany in 2021 mark a new era without Merkel. It has emerged from the election that Germany, the most powerful economy in the EU and the fourth largest economy in the world, will be governed by the Traffic Light coalition which formed by three separate political parties, in the new period. The German political party order and the functioning of the coalition administration have a direct impact on Germany-EU relations. For this reason, in order to analyze Germany-EU relations correctly, it is necessary to understand the German political party system and the history of coalition governments. This study aims to analyze the impact of the Traffic Light government, which was established under the leadership of Olaf Scholz, the leader of the social democrats, on the position of Germany in the EU. This study analyses how coalition government works in Germany, the functioning of the administration in a multi-level federal system and the challenges of a three-party coalition government. The influence of the German Bundestag on EU and foreign affairs was also analyzed. Finally, the main research objectives of the study are the similarities and differences between the founding partners of the Traffic Light coalition regarding Germany's EU policies and to what extent the new German government will have an impact on European integration.