Differences between populist and non-populist approaches to science-based policies: The cases of climate change, covid-19 pandemic and vaccine campaigns in the 2021 pre-election term of Germany
Bilim temelli politikalarda populist ve populist olmayan yaklaşım farklılıkları: Almanya 2021 seçim öncesi iklim değişikliği, Covid-19 pandemisi ve aşı kampanyaları
- Tez No: 815655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL CEREM CENKER ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, COVID-19 Pandemisi, aşı kampanyaları ve iklim değişikliği gibi son zamanlarda artan bilim temelli tartışmalara yönelik popülist ve popülist olmayan yaklaşımlar arasındaki farkları açıklamaktadır. Almanya'nın 2021 seçim döneminin son 4 aylık periyodu odak alınarak popülist lider örneğinde Almanya için Alternatif Partisi'nin liderleri ile (Tino Chrupalla ve Prof. Dr. Jörg Meuthen) ve popülist olmayan lider örneğinde SPD Partisi'nin şansölye adayı Olaf Scholz'un söylemleri detaylı olarak tweet üzerinden karşılaştırılmıştır. Popülizm, bilim ve demokrasi üçgeninin en belirgin bulgusu, bilimsel bilgiye dayalı politikalar ile demokrasinin kamusal temsil ilkesinin her zaman karşılıklı olarak kapsayıcı olmamasıdır. Bazı araştırmalar daha çok ideoloji temelli faktörlerin altını çizse de, bu çalışma popülizm temelli söylemlerin, örneğin halkın genel iradesi gibi, bilim temelli politikalara yönelik tutumları nasıl şekillendirdiğini ve popülizme ev sahipliği yapan sağ ve sol merkezli ideolojilerin yalnızca popülistlerin söylemleri bilim temelli politikalarda pekiştirici bir rol oynadığını gösteriyor. Olaf Scholz ve AfD Parti liderlerinin tweetlerinin karşılaştırmasına göre, i) Scholz kısıtlayıcı politikaların hayati önem taşıdığını vurgularken, popülist liderler iklim değişikliği ve COVID-19 Pandemisi ile ilgili kısıtlayıcı politikalara saldırdı, ii) popülist liderler kısıtlayıcı politikalara karşı tamamen vatandaşların ekonomik çıkarlarını ön planda tutarken, Olaf Scholz yeşil endüstri dönüşümü olarak adlandırdığı ekonominin sonuçlarını yapıcı çerçevede ele aldı, iii) Scholz uluslararası iş birliğine büyük derecede önem verirken, popülist liderler uluslararası kuruluşların iklim değişikliği ve COVID-19 Salgını ile ilgili işbirliğine yok denecek kadar az yer verdi ve desteklemedi, iv) Scholz bilim insanlarının herhangi bir atıfta bulunmazken, popülist liderler bilim uzmanlarına ve bilimsel kurumlara açıkça saldırdı, v) Scholz herhangi bir dezenformasyona yer vermezken, AfD liderlerinden Prof. Dr. Jörg Meuthen bazı tweetlerinde dezenformasyona yer verdi.
Özet (Çeviri)
This study explains the differences between populist and non-populist approaches toward science-based debates which have been increasing in recent times such as the COVID-19 Pandemic, vaccine campaigns and climate change. This study compared the populist leaders of the Alternative for Germany Party (Tino Chrupalla and Prof. Dr. Jörg Meuthen) and Olaf Scholz as a non-populist who is the chancellor candidate of the SPD Party. The comparison was made via their tweets focusing on the last 4-months period of Germany's 2021 election period. The most prominent finding of the triangle of populism, science and democracy is that policies based on scientific knowledge and the principle of public representation of democracy are not always comprehensive mutually. Although some studies underline more ideology-based factors, this study explains how populism-based discourses, such as the general will of the people, shaped attitudes toward science-based policies and host ideologies of populism such as right-wing and left-wing only played a reinforcement role. According to the comparison of the tweets of Olaf Scholz and AfD Party leaders; i) While populist leaders attacked restrictive policies regarding climate change and the COVID-19 Pandemic, Scholz emphasized that restrictive policies are vital and necessary, ii) while populist leaders totally prioritized the economical interests of the citizens against restrictive policies, Olaf Scholz interpreted as constructive the economic consequences of green industry transformation iii) While Scholz underlined the great importance of international cooperation, populist leaders mentioned little or didn't support the cooperation of international organizations on climate change and the COVID- 19 Pandemic iv) While Scholz made no references to scientists, populist leaders openly attacked scientists and scientific institutions v) While Scholz did not include any disinformation, Prof. Dr. Jörg Meuthen who is the leader of the AfD appealed to disinformation in his some tweets.