Türkiye'nin göç politikası ve 2010-2020 yılları arasının sığınmacı politikası açısından değerlendirilmesi
Evaluation of turkey's migration policy and asylum seekers between 2010-2020 years.
  1. Tez No: 805373
  2. Yazar: İBRAHİM ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göç ve göç olgusu en basit ifade ile bir kişi veya grubun coğrafi olarak yer değiştirmek amacıyla başka bir yere hareket etmesidir. Göç sonrası ise hem göç alan hem de göç veren toplumlarda, özellikle de göç eden kişilerde bir takım olumlu ve olumsuz etkiler söz konusu olmaktadır. Özellikle de kitlesel göç hareketleri sonrası göç alan ülkelerin toplumsal yapılarında önemli ölçüde değişiklikler yaşandığı birçok kez gözlemlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ise bulunduğu coğrafi konumu itibariyle kurulduğu andan itibaren pek çok göç süreci yaşamıştır. Zaman zaman zorunlu nedenlerle bazı durumlarda ise çevresine göre daha iyi şartlarda olmasından hareketle pek çok kez bireysel ve toplu göçlere maruz kalmıştır. Özellikle 2010 yılından itibaren komşu ülke Suriye'de yaşanan olumsuz durumlar ve iç savaş sonrası gerçekleşen kitlesel göç, Türkiye göç tarihinde yaşanmış olan en kalabalık nüfus hareketi olarak görülmüştür. Türkiye, Suriye'den yaşanan kitlesel göçe yönelik olarak açık kapı politikasıyla günümüzde yaklaşık olarak 4 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca son yıllarda sayıları gittikçe artan Pakistan ve Afganistan uyruklu sığınmacılarında Türkiye'ye gelerek yaşamlarını burada sürdürme gayreti bulunmaktadır. Bu çalışma Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından itibaren günümüze kadar uyguladığı göç politikalarını özellikle de 2010 sonrası yaşanan süreçte ne gibi yeni politikalar üretildiğini kronolojik olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration and the phenomenon of migration, in the simplest terms, is the movement of a person or group from one place to another in order to change their place geographically. After migration, there are some positive and negative effects on both migration-receiving and migration societies, especially on immigrants. It has been observed many times that there have been significant changes in the social structures of the countries receiving immigration, especially after the mass migration movements. The Republic of Turkey has experienced many migration processes since its establishment due to its geographical location. It has been subjected to individual and mass migration many times, on occasion for force majeure and in some cases due to its better conditions than its surroundings. Especially since 2010, the negative situations in the neighbouring country Syria and the mass migration that took place after the civil war have been seen as the most crowded population movement in Turkey's migration history. Turkey host approximately 4 million people from Syria today by following an open-door policy toward mass migration. In addition, the number of refugees from Pakistan and Afghanistan, whose numbers have been increasing in recent years, have been trying to come to Turkey and continue their lives here. This study chronologically evaluates the immigration policies that it has implemented since Turkey's proclamation of the Republic, especially what new policies have been produced in the post-2010 period.