Paul F. Lazarsfeld: Hayatı, bilimsel mirası ve siyasi iletişime katkıları
Paul F. Lazarsfeld: His life, scientific legacy, and contributions to political communications
- Tez No: 805375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Paul F. Lazarsfeld, matematik ve istatistiği sosyal bilimler alanına taşıyarak, ampirik sosyal araştırma geleneği içinde öncü ve kurucu roller üstlenmiştir. Başta kitle iletişim olmak üzere çeşitli alanlarda yürüttüğü araştırmalar esnasında yaptığı metodolojik yenilikler, geliştirdiği kavramlar ve ortaya koyduğu kuramsal yaklaşımlarla, etkileri günümüze kadar uzanan bir ekol inşa etmiştir. Teşkilatçı ve girişimci kişiliği ile temayüz eden, bu özellikleri ile klasik bir akademisyen olmanın ötesine geçen Lazarsfeld,“üniversite bağlantılı sosyal araştırma merkezi”fikrinin mucidi ve öncü uygulayıcısı olmuştur. Bu özgün fikir çerçevesinde biri doğup yetiştiği Viyana'da, üçü ise daha sonra göç edip yerleştiği ABD'de olmak üzere toplam dört araştırma merkezinin kurulmasına liderlik etmiş, bu merkezlerde sayısız araştırma yürütmenin yanısıra pek çok araştırmacı ve öğrencinin yetişmesine imkan sağlamıştır. Bu çalışma, uygulamalı sosyal araştırma geleneğinin bu seçkin isminin hayatını, eserlerini ve bilimsel mirasını yeniden hatırlatmak, özelde ise siyasal iletişim alanına yaptığı katkılara bir kez daha dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Paul F. Lazarsfeld has played a pioneering and founding role in the empirical social research tradition by bringing mathematics and statistics to the field of social sciences. With the methodological innovations he made, the concepts he developed, and the theoretical approaches he put forward during his researches in various fields, especially in mass communication, he built an école whose effects extend to the present day. Standing out with his organizational and entrepreneurial personality, and going beyond being a classical academic with these features, Lazarsfeld has also been the inventor and pioneer practitioner of the idea of a“university-related social research center”. Within the framework of this original idea, he led the establishment of four research centers, one in Vienna, where he was born and grew up, and three in the USA, where he later immigrated and settled, and provided the opportunity to train many researchers and students in addition to conducting numerous researches in these centers. This study has been prepared in order to remind the life, works and scientific legacy of this distinguished figure of the applied social research tradition, and to draw attention once again to his contributions to the field of political communication in particular.