Okul öncesi öğretmenlerinin ve yöneticilerinin öğretimsel liderlik bağlamında birbirlerinden beklentiler
Expectations of pre-school teachers and school administrators from each other in the context of instructional leadership
- Tez No: 805377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin ve okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik bağlamında birbirlerinden beklentilerini belirlemektir. Araştırma nitel bir çalışma olup fenomenolojik desene dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde'de görev yapmakta olan ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 14 okul öncesi öğretmeni ve 14 okul öncesi kurumu yöneticisi oluşturmaktadır. Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından okul yöneticisi ve öğretmenlere yönelik olarak geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Veri içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre“okulun resmi amaçlarının gerçekleştirilmesi”boyutunda yöneticilerin sıklıkla“mevzuat yükümlülüklerini yerine getirme”ye öğretmenlerin ise“yöneticilerinin alan bilgisine sahip olması gerektiği”ne vurgu yaptıkları belirlenmiştir.“Vizyon”boyutunda okul yöneticilerinin en sık dikkat çektikleri beklenti“paydaşlar ile işbirliği yapmak”iken öğretmenlerinki“vizyon oluşturma sürecine tüm paydaşların dahil edilmesi”dir.“İletişim”ile ilgili okul yöneticilerinin beklentileri“etkili iletişim becerilerine sahip olma”da öğretmenlerinki ise“objektif tutum sergileme”de odaklanmıştır.“Motivasyon”boyutunda okul yöneticilerinin en çok“etkili iletişim kurma”ya öğretmenlerin ise“ilgili olma”ya vurgu yaptıkları görülmüştür.“Kişisel ve mesleki gelişim”ile ilgili okul yöneticileri öğretmenlerden“sürekli mesleki olarak gelişme”lerini öğretmenler ise yöneticilierden“kendilerini fırsatlardan haberdar etme”lerini beklemektedirler.“Program”da okul yöneticilerinin en çok“programın gerçekleştirme”sine, öğretmenlerin ise“fiziksel düzenlemelerin yapılmasını destekleme”ye dikkat çektikleri belirlenmiştir.“Fiziksel ortam”la ilgili yöneticiler en çok“güvenlik tedbirleri alınması”na öğretmenler ise“kaynak ihtiyaçlarının karşılanması”na vurgu yapmışlardır.“Okul iklimi”ile ilgili okul yöneticileri en çok“olumlu ilişkiler kurma”ya öğretmenler ise“paydaş işbirliğini güçlendirme”ye dikkat çekmişlerdir.“Ders denetimi”nde okul yöneticilerinin beklentilerinin en çok“değerlendirme dönütlerini yerine getirme”de öğretmenlerin beklentilerinin ise“denetimleri okul öncesi ilkelerine dayalı olarak yapma”da odaklandığı belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre okul yöneticileri ve öğretmenlerin öğretimsel liderlik bağlamında birbirlerinden beklentilerinin çoğunlukla farklı konularda, az da olsa benzer konularda odaklandıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the expectations of pre-school teachers and school administrators from each other in the context of instructional leadership. The research was a qualitative study and it was carried out based on a phenomenological design. The study group of the research consists of 14 pre-school teachers and 14 preschool institution administrators working in Niğde and determined by the maximum diversity sampling method. In the study, data were collected with semi-structured interview forms developed by the researcher for school administrators and teachers. The data were analyzed by content analysis. According to the research findings, it was determined that in the dimension of“realizing the official goals of the school”, administrators often emphasized“fulfilling their legal obligations”and teachers emphasized“they should have field knowledge of their administrators”. In the“vision”dimension, the expectation that school administrators most frequently draw attention to was“cooperating with stakeholders”, while teachers'“involvement of all stakeholders in the vision creation process”. The expectations of school administrators about“communication”were focused on“having effective communication skills”, while those of teachers were focused on“exhibiting an objective attitude”. In the“motivation”dimension, it was seen that school administrators mostly emphasized“communication effectively”and teachers emphasized“being relevant”. Regarding“personal and professional development”, school administrators expect teachers to“continuous professional development”and teachers expect administrators to“inform themselves of opportunities”. In the“curriculum”, school administrators are mostly emphasized to“realization of the curriculum”and teachers to“supporting to make physical arrangements”. Regarding the“physical environment”, administrators mostly emphasized“taking security measures”and teachers emphasized“meeting resource needs”. Regarding the“school climate”, school administrators drew attention to“establishing positive relations”and teachers to“strengthening stakeholder cooperation”. It has been determined that the expectations of the school administrators in the“course supervision”are mostly focused on“fulfilling the evaluation feedback”, while the expectations of the teachers focus on“making the supervisions based on pre-school principles”. According to the results of the research, it has been revealed that the expectations of school administrators and teachers from each other in the context of instructional leadership mostly focus on different subjects, albeit slightly on similar subjects.