Okul öncesi öğretmenlerinin psikolojik iklim algısının yöneticilerin okul liderliği açısından incelenmesi
Examination of preschool teachers' psychological climate perception in terms of administrators' school leadership
  1. Tez No: 573631
  2. Yazar: MERVE AKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin psikolojik iklim algısını, yöneticilerin okul liderliği açısından incelemektir. Nicel araştırma yönteminde olan bu araştırmanın örneklemini, Şanlıurfa ili merkez ilçelerde, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında, bağımsız anaokulu ve ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 621 okul öncesi öğretmeni arasından, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 238 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, Psikolojik İklim Ölçeği ve Okul Liderliği Ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçlarının uygulanması sonucu elde edilen veriler, SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; bağımsız anaokulunda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin psikolojik iklime ilişkin algılarının örgütsel katkı ve onaylanma ve rol belirginliği alt boyutlarının, ilköğretim okulunda görev yapan okul öncesi öğretmenlerine göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Okul liderliğine ilişkin araştırmada elde edilen bulgulara göre; bağımsız anaokulunda görev yapan yöneticilerin okul liderliği davranışlarının daha olumlu olarak algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, okul yöneticilerinin okul liderliği davranışlarının okul yöneticisinin kıdemi ve okul öncesi öğretmeninin psikolojik iklim algı düzeyi ile arasında pozitif yönde ilişki olduğunu öne süren araştırma hipotezlerimiz doğrulanırken; yöneticilerin öğretmenlik deneyimi ile arasında pozitif yönde ilişki olduğunu öne süren araştırma hipotezimiz reddedilmiştir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, bağımsız anaokulu kurumlarının yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the psychological climate perception of preschool teachers in terms of administrators' school leadership. The sample of this research, which is in the quantitative research method, is composed of 238 preschool teachers determined by convenience sampling method among 621 preschool teachers who work in independent kindergartens and primary schools in 2018-2019 educational year in Şanlıurfa. The Psychological Climate Scale and School Leadership Scale were used for collecting the data. Data obtained from the application of measurement tools were analyzed with SPSS for Windows program. As a result of the research; the perception of pre-school teachers working in independent kindergarten on psychological climate was found to be higher in organizational contribution and recognition and role clarity sub-dimensions than pre-school teachers working in primary school. According to the findings of the research on school leadership; it was concluded that the school leadership behaviors of the independent kindergarten school managers were perceived as more positive. In addition, our research hypothesis suggesting that there is a positive relationship between school administrators' seniority and pre-school teacher's psychological climate perception level along with school leadership behaviors of school administrators has been supported; however the research hypothesis suggesting positive correlation with the teaching experience of the administrators has been rejected. Based on the findings of the research, it may be recommended to expand independent kindergarten institutions.