Ergen örnekleminde sosyal medya bağımlılığı ile müziğin duygusal, davranışsal ve bilişsel kullanımı arasındaki ilişkiler
The relations between social media addiction and emotional, behavioral and cognitive use of music in the sample of adolescent
  1. Tez No: 805398
  2. Yazar: BERFİN YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve müzik kullanımlarının aile, akranlarla ilişkiler, duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkiler üzerinde ne tür etkiler yarattığı incelenmiştir. Çalışma 160 kadın 158 erkek toplam 318 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 16.58'dir. Elde edilen bulgular gençler arasında sosyal medya bağımlılığının yaygın olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra gençlerin sosyal medya bağımlılığı ve müzik kullanımlarının belirli etkiler oluşturduğu saptanmıştır. Özellikle müzik kullanımıyla ilgili ortaya çıkan belirli bulgular, müziğin duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkiler üzerinde hem olumlu hem olumsuz etkileri olabileceğini ima etmektedir. Ancak ergenlerin bağımlılık düzeyi ve müzik kullanımı arttıkça özellikle aileyle ilişkileri üzerinde belirli olumsuz etkiler daha çok oluşmuştur. Ergenler arasında müziğin en çok mesaj vermek ve dikkat çekmek amacıyla kullanılması en belirgin bulgular olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bütün bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of teenagers social media addiction and usage of music in family, peer relationships, emotional-cognitive and behavioral reactions were examined. The study was applied with a total of 318 students, 160 females and 158 males. The average age of the participants is 16.58. The findings show that social media addiction is common among teenagers. In addition, it has been determined that social media addiction and music use of young people have definite effects. Particular findings, especially regarding the use of music, imply that music can have both positive and negative effects on emotional, cognitive, and behavioral responses. However, as the level of addiction and music use of teenagers' increased, certain negative effects occurred especially on their relationships with the family. Among the teenagers', the most distinctive findings were the use of music to give messages and call attention. All other findings are discussed within the framework of the literature.