Katı kültür fermantasyonu uygulamasının zeytin küspesinin besin madde kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of solid state fermentation on nutrient composition of olive cake
  1. Tez No: 805415
  2. Yazar: ABDOL HOSSAIN ATAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Zeytinyağı üretimi sırasında artık olarak yüksek miktarda zeytin küspesi (ZK) elde edilmektedir. ZK hayvan beslemede kullanılabilecek ucuz bir yem hammaddesi olmakla birlikte ham protein içeriği düşük, selüloz içeriğinin fazla olması ve anti-besleme faktörleri içermesi en büyük dezavantalarıdır. Bu çalışmada in vitro koşullarda zeytin küspesinin Aspergillus niger ve Bacillus subtilis ile katı kültür fermantasyonu yöntemiyle besleme değerinin artırılması amaçlanmıştır. Çalışmada söz konusu mikroorganizmalar patates dekstroz agar (PDA) kullanılarak 24 ºC'de 14 gün inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonrası mikroorganizma sporları süspansiyon olarak ZK'ye uygulanarak 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyona tabi tutulmuştur. Bu tez çalışmasında iki adet deneme gerçekleştirilmiştir. Birinci denemede örnekler, kontrol grubu (mikroorganizmasız inkübasyon, K1) ve muamele grupları (A1-24, A1-48, A1-72, B1-24, B1-48 ve B1-72) olmak üzere 5'er tekerrürlü 7 gruba ayrılmıştır. Daha sonra, her bir tekerrür için 200 gram ZK'ye 100 ml distile su ilave edilmiştir. İkinci denemede birinci denemeye benzer şekilde kontrol (mikroorganizmasız inkübasyon, K2) ve muamele grupları (A2-24, A2-48, A2-72, B2-24, B2-48 ve B2-72) oluşturulmuş, her bir tekerrür için 160 g ZK + 40 g buğday kepeği ve 100 ml distile su ilave edilmiştir. Her iki denemede de fermantasyon için naylon torbalar kullanılmış ve ZK'ler 30 ºC'de 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyon sonrasında kurutma dolabına alınmıştır. ZK'nin fermantasyon öncesi ve sonrasında kuru madde (KM), ham kül (HK), ham yağ (HY), ham protein (HP), şeker, nişasta, ham selüloz (HS), hücre çeperi içerikleri (NDF, ADF ve ADL), toplam fenolik madde (TFM) içeriği, toplam flavonoidler (TF) ve antioksidan aktivite (AA) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the production of olive oil, a high amount of olive cake is obtained as a residual. Although olive cake (OC) is an inexpensive feed raw material that can be used in animal nutrition, its biggest disadvantages are low crude protein content, high cellulose content, and containing anti-nutritional factors. This study, it was aimed to increase the nutritional value of OC by solid state fermentation method with Aspergillus niger and Bacillus subtilis under in vitro conditions. Microorganisms used in the study were incubated for 14 days at 24ºC using potato dextrose agar (PDA). After incubation, spores of microorganisms were applied to ZK as suspension and incubated for 24, 48 and 72 hours. Two trials were carried out in this thesis. In the first trial, the samples were divided into 7 groups with 5 replications as the control group (incubation without microorganisms, K1) and treatment groups (A1-24, A1-48, A1-72, B1-24, B1-48, and B1-72). Then, 100 ml of distilled water was added to 200 g of OC for each replication. In the second trial, similar to the first trial, control (incubation without microorganisms, K2) and treatment groups (A2-24, A2-48, A2-72, B2-24, B2-48, and B2-72) were formed. For each replication, 160 g olive cake + 40 g wheat bran and 100 ml distilled water were added. In both trials, nylon bags were used for fermentation and olive pulps samples were incubated at 30 ºC for 24, 48, and 72 h and then dried with an air oven. Dry matter (DM), crude ash (CA), ether extract (EE), crude protein (CP), sugar, starch, crude fiber (CF), cell wall contents (NDF, ADF, and ADL), total phenolic content (TPC), total flavonoids (TF) and antioxidant activity (AA) analyzes of olive cake were determined before and after fermentation.