Dondurma üretiminde ayva tozu kullanımının ürünün fiziksel, kimyasal ve reolojik özelliklerine etkisi
The effect of using quince powder in ice cream production on the physical, chemical and rheological properties of the product
  1. Tez No: 805414
  2. Yazar: OYA BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Meyveler arasında yüksek antioksidan aktivitesi ile öne çıkan ayvanın lif ve pektin içeriği bakımından da zengin olduğu bilinmektedir. Çalışmada farklı süt yağı ve ayva tozu oranları kullanılarak üretilen dondurmaların fiziksel, kimyasal, reolojik ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla % 3 ve % 6 yağlı dondurma mikslerine % 1,5 ve % 3 oranlarında ayva tozu ilave edilmiş; hem dondurma mikslerinde, hem de 6 ay boyunca dondurma örneklerinde kontrol grupları ve ayva tozu bulunan gruplar arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Dondurma mikslerinde en yüksek laktik asit miktarı % 3 yağ ve % 1,5 veya % 3 ayva tozu içeren örneklerde, en yüksek hacim artışı % 3 yağ içeren kontrol örneğinde, en yüksek viskozite % 3 yağ ve % 3 ayva tozu içeren örneklerde belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Quince, which stands out among the fruits with its high antioxidant activity, is also known to be rich in fiber and pectin content. In the study, the physical, chemical, rheological and sensory properties of ice creams containing different levels of milk fat and quince powder was determined. For this purpose, 1.5% and 3% quince powder was added to 3% and 6% fat ice cream mixes; differences between control groups and groups with quince powder were determined both in ice cream mixes and ice cream samples for six months.