primer hipertansiyonlu hastaların hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyleri
- Tez No: 80543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-56- OZET Bu çalışma primer hipertansiyonlu 83 hastaya, hastalıkları hakkındaki bilgi düzeylerini saptamak amacı ile uygulanmıştır. Vakaların 64 'ü kadın ve 19'u erkektir. Araştırmada elde edilen veriler, anket formu uygulanarak 2 toplanmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik, t-testı, x önemli lik testi, korrelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendiril miştir. Araştırmanın sonuçlarını özetlersek : - Hastaların hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyleri orta düzeydedir. - Hastaların hastalığa ilgi, tedavi hakkında bilgi ve te daviye uyum düzeyi orta düzeyde, fakat bilgi düzeylerinden yüksek tir. - Sağlık personellerinin hastaya sosyal ve eğitsel yakla şımı yetersizdir. Özellikle hemşirelerin rolü, olması gereken düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
-57- SUMMARY This study has been carried out to 83 patients (64 of them were female and 19 male) with Primery Hypertension, in order to determine the knowledge of these patients about their disease. The data have been collected by using a speciale questi onare. The methods used for data analysis were mean and percenta- 2- ge values, X test, t-test, correlation and regression analy sis. The results of the study were as follows: - The level of the knowledge of the patients about their dissease were in the range of medium level. -Patients interest and knowledge about the treatment of their disease, willing to take their medicine regularly were in medium level but still higher than their knowledge about their disease. -The approach of health personalis to the patient, from the social and educational point of view have been insufficient. Es pecially the role of the nurses hasn't been up to the level which has been required.