Kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücre eksozomlarının yara iyileşmesi üzerine olan etkisi
Effect of bone marrow tissue derived mesenchymal stem cell exosomes on wound healing
- Tez No: 805445
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN UYANIKGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Her yıl milyonlarca insan, bir enfeksiyonun eşlik ettiği iyileşmeyen bir yara, anormal yara izi veya yaralanmalardan muzdariptir. Bu vakalar için bilim adamları, en umut verici olanlardan birisinin hücre dışı veziküllerin (EV'ler) olduğu yeni terapötik müdahalelere yönelmektedirler. Doğal olarak EV tabanlı sinyalleşme, dört yara iyileşme fazları olan hemostaz, iltihaplanma, proliferasyon ve yeniden şekillenmenin her basamağında yararlı etkileri görülmüştür. Yara iyileşme aşamasını modüle etmek için eksozomların rolü birçok çalışma ile desteklenmiştir. Bu tez kapsamında hücre kültüründe in vitro olarak çoğaltılan kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinden (BMSC) ultrasantrifüjleme yoluyla izole edilen hücre dışı vezikül olarak bilinen eksozomların rolü in vitro yara iyileşme deneyi yapılarak gösterilmiştir. Farklı stres koşulları uygulanarak hazırlanan eksozomların yara iyileştirmesindeki hızları kıyaslanmıştır. Sonuç olarak LPS ve hipoksi ile koşullandırılan eksozomların, kontrol ve indüklenmemiş grupta edilen eksozomlara göre yara kapanmasında daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of people suffer from a non-healing wound, abnormal scar or injury accompanied by an infection. For these cases, scientists are turning to new therapeutic interventions, of which one of the most promising is extracellular vesicles (EVs). Naturally, EV-based signaling has shown beneficial effects at each step of the four wound healing phases: hemostasis, inflammation, proliferation, and remodeling. The role of exosomes to modulate the wound healing phase has been supported by many studies. In this thesis, the role of exosomes, known as extracellular vesicles, isolated by ultracentrifugation from BMSCs grown in vitro in cell culture, in wound healing has been demonstrated by scratch experiment. The wound healing rates of exosomes prepared by applying different stress conditions were compared. As a result, it was observed that exosomes conditioned with LPS and hypoxia were more successful in wound closure than exosomes in the control and uninduced groups.