Farklı kavite tiplerinde yüksek viskoziteli cam ionomer siman ve bulk fill kompozitin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of HİGH viscosity glass ionomer cement and bulk fil composi̇te in di̇fferent cavity TYPES
  1. Tez No: 805444
  2. Yazar: YAKUP ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KARADAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı iki farklı yüksek viskoziteli cam iyonomer siman ve bir bulk fil kompozitin farklı kavite tiplerindeki klinik performansını değerlendirmektir. Gerekçe ve Yöntem: 146 hastada 360 kavite üç farklı restoratif materyal (Equia Forte, Chemfill Rock ve Sonik Fill 2) kullanılarak restore edildi. Değerlendirmeler iki deneyimli hekim tarafından modifiye FDI kriterlerine göre 1. hafta, 6. ay ve 18. aylarda klinik ve radyografik olarak değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi ki-kare ve Mc Nemar testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: 18 ay sonunda sınıf I EF grubunda 1 restorasyonda; sınıf II EF grubunda 2, CR grubunda 1 ve sınıf V EF grubunda 1 restorasyonda kayıp görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the clinical performance of two different high viscosity glass ionomer cements and a bulk fil composite in different cavity types. Material and Methods: In 146 patients, 360 cavities were restored using three different restorative materials (Equia Forte, Chemfill Rock and Sonic Fill 2). Evaluations were clinically and radiographically evaluated by two experienced physicians at 1 week, 6 months and 18 months according to modified FDI criteria. Statistical analysis of the obtained data was performed using chi-square and Mc Nemar test. Results: At the end of 18 months, in 1 restoration in the class I EF group; 2 restorations were lost in the class II EF group, 1 in the CR group, and 1 in the class V EF group.