Öğretmen adaylarının ölçme araçlarının nitelikleri konusuna yönelik kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determination of misconceptions of prospective teachers about the qualities of measurement tools
  1. Tez No: 805455
  2. Yazar: SEVGİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitimde ölçme ve değerlendirme dersini almış öğretmen adaylarının ölçme ve değerlendirme alanında yer alan ölçme sonuçlarının nitelikleri konusuna yönelik belirlenen kavramlardaki yanılgılarının neler olduğunu ve ne düzeyde olduğunu üç aşamalı bir test ile belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 22 maddeden oluşan 3 aşamalı çoktan seçmeli bir tanı testi geliştirilmiştir. Testin ilk aşaması 4, ikinci aşaması 4 ve son aşaması da 2 seçenekli bir formda oluşturulmuştur. Geliştirilen test, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan 132 öğretmen adayına uygulanmıştır. Uygulama 12.05.2023 – 14.05.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Testin görünüş ve kapsam geçerliği için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Testin güvenirliği ise KR-20 yöntemi kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Testin ön deneme uygulaması sonucu güvenirliği birinci aşamasına verilen yanıtların analizi yapılarak 0.65, üç aşamasına birlikte verilen yanıtların analizi yapılarak 0.77, asıl uygulaması sonucu üç aşamasına birlikte verilen yanıtların analizi yapılarak 0.77 olarak hesaplanmıştır. Veriler analiz edilirken frekans ve yüzde tablolarından yararlanılmış, ayrıca madde istatistikleri de hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan öğretmen adaylarının en çok ölçmede hata (%70.5) ve duyarlık (%68.9) kavramlarında kavram yanılgısına; Cronbach alfa katsayısı (%44.7) kavramında bilgi eksikliğine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the misconceptions of pre-service teachers who have taken the course of measurement and evaluation in education about the qualities of measurement results in the field of measurement and evaluation with a three-stage test. For this purpose, a 3-stage multiple-choice diagnostic test consisting of 22 questions was developed. The first stage of the test was composed of 4 questions, the second stage of the test was composed of 4 questions and the last stage of the test was composed of 2 questions. The developed test was applied to 132 prospective teachers studying in various departments of Kocaeli University Faculty of Education in the academic year 2022-2023. The application was conducted between 12.05.2023 - 14.05.2023. Expert opinions were consulted for the face and content validity of the test. The reliability of the test was tried to be determined using the KR-20 method. The reliability of the test was calculated as 0.65 by analyzing the answers given to the first stage, 0.77 by analyzing the answers given to the three stages together, and 0.77 by analyzing the answers given to the three stages together as a result of the actual application. Frequency and percentage tables were used to analyze the data, and item statistics were also calculated. It was seen that the pre-service teachers who participated in the study had misconceptions mostly in the concepts of error in measurement (70.5%) and sensitivity (68.9%) and lack of knowledge in the concept of Cronbach's alpha coefficient (44.7%).