Teknoloji kabul modeli çerçevesinde ergoterapi öğrencilerinin 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanımına yönelik tutum değişikliği eğitiminin etkinliği
Effectiveness of attitude change course of occupational therapy students towards the use of 3d printer technology in framework of the technology acceptance model
  1. Tez No: 805467
  2. Yazar: YUSUF İSLAM DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN PEKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ergoterapi lisans öğrencilerinde 3 boyutlu baskı teknolojisi eğitiminin, 3 boyutlu baskı teknolojisine karşı algılanan tutum ve kullanım niyeti algısı üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ergoterapi Anabilim Dalında 2022-2023 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. 84 ergoterapi lisans öğrencisi ile tamamlanan çalışmada, 47 ergoterapi lisans ikinci Sınıf öğrencisine 8 haftalık 3 boyutlu baskı teknolojisi eğitimi verilirken, 37 ergoterapi lisans üçüncü Sınıf öğrencilerine herhangi bir eğitim verilmemiştir. 8 haftalık eğitim içerisinde teorik eğitimin yanı sıra 3 boyutlu yazıcı kullanımı ve çizimine dair pratik uygulama yapılmıştır. Eğitim sonrasında sonrası 3 boyutlu baskı teknolojisi ile yardımcı cihaz üretim ödevi verilmiştir. Eğitim ve ödev sonrasında öğrencilerin algıladıkları kullanışlılık, kullanım kolaylığı ve kullanmaya yönelik tutumları Teknoloji Kabul Modeline dayalı ölçek ile değerlendirilmiş, eğitim öncesi ve eğitim sonrası sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: 3 boyutlu baskılama teknolojisi eğitimi alan öğrencilerin eğitim öncesi ve sonrası tutumları incelendiğinde; Teknoloji Kabul Modeli Ölçeğinin algılanan kullanışlılık (p=0,004); Algılanan Kullanım Kolaylığı (p=0,001) ve Kullanmaya Yönelik Tutum (p=0,021) kategorilerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu saptandı. Kontrol grubunun ilk ve son değerlendirmeleri arasındaki fark incelendiğinde, Teknoloji Kabul Modeli kategorilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Müdahale grubu ve kontrol gruplarının ilk ve son değerlendirmeleri karşılaştırıldığında; müdahale sonrasında algılanan kullanışlılık (p=0,001); Algılanan Kullanım Kolaylığı (P=0,001) ve Kullanmaya Yönelik Tutum (p=0,001) parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. Sonuç: Ergoterapi öğrencilerine verilen 3 boyutlu baskı teknolojisi eğitimi ile öğrencilerin teknolojiye yönelik algıladıkları tutum ve niyetlerinde anlamlı değişiklikler görülmüştür. Özellikle verilen eğitimin yeni teknolojilere karşı algılanan kullanım kolaylığında orta etki büyüklüğü oluşturduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin iv ilerideki meslek yaşamlarında aldıkları yeni teknolojik eğitimleri ile kendin yap modelini gerçekleştirebilecekleri ve verecekleri hizmetin kalitesini arttırabileceği düşünülmektedir. Güncel teknolojilerin öğrenilmesinin mümkün olduğu ve hizmet içerisine entegre edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to examine the effects of 3D printing technology education on the perceived attitude and intention to use 3D printing technology in Occupational Therapy undergraduate students. Methods: The study was carried out in the Department of Occupational Therapy at the University of Health Sciences between 2022 and 2023. In the study, which was completed with 84 occupational therapy undergraduate students, 8-week 3D printing technology training was given to 47 occupational therapy undergraduate second year students, while 37 third year occupational therapy undergraduate students were not provided with any training. After the theoretical training within the 8-week training, 3D printing technology and assistive device production assignment was given. The students' perceived usefulness, ease of use and attitudes towards use were evaluated with a scale based on the Technology Acceptance Model, and their initial and final values were compared. Result: When the pre- and post-intervention attitudes of the students who received 3D printing technology training were examined, the perceived usefulness of the Technology Acceptance Model scale was (p=0,004); A statistically significant difference was found in the Perceived Ease of Use (p=0,001) and Attitude to Use (p=0,021) categories (p0.05). When the first and last evaluations of the intervention group and control groups were compared; Perceived usefulness at the post-test (p=0,001); A statistically significant difference was determined in the parameters Perceived Ease of Use (p=0.001) and Attitude to Use (p=0,001). Conclusion: With the 3D printing technology training given to Occupational Therapy Students, significant changes were observed in the students' perceived attitudes and intentions towards technology. In particular, it has been observed that the training provided creates a medium effect size in the perceived ease of use against new technologies. It is thought that students will be able to realize the do-it-yourself model and increase the quality of the service they will provide with the new technological vi training they receive in their future professional lives. It has been seen that it is possible to learn current technologies and can be integrated into the service.