Yüksek riskli gebelerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve uykusuzluk şiddeti ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between intolerance of uncertainty and insomnia severity in high-risk pregnant
- Tez No: 805469
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, yüksek riskli gebelerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve uykusuzluk şiddeti ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın örneklemini, Mart-Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul ili Anadolu yakasındaki bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin perinatoloji servisinde yatarak tedavi gören 169 gebe oluşturmuştur. Veriler, demografik soru formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi ile elde edilmiştir. Gebelerin BTÖ-12 ölçeği alt boyutlarından“ileriye yönelik kaygı”alt boyut puan ortalaması 22,35±5,02;“engelleyici kaygı”alt boyut ortalaması 15,53±3,94 ve ölçek toplam puan ortalaması 37,89±8,30 olarak bulunmuştur. Gebelerin Uykusuzluk Şiddeti Endeksi puan ortalaması 18,48±4,18'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between intolerance of uncertainty and insomnia severity in high-risk pregnant women. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of 169 pregnant women who were hospitalized in the perinatology service of a Gynecology and Children's hospital on the Anatolian side of İstanbul between the dates between March –May 2022. Data were obtained by demographic questionnaire, Intolerance of Uncertainty Scale (BTÖ-12) and Insomnia Severity Index. The mean score of the sub-dimension“anxiety about the future”of pregnant women was 22.35±5.02; The mean of the sub-dimension of“inhibitory anxiety”was 15.53±3.94 and the mean total score of the scale was 37.89±8.30. The mean score of the Insomnia Severity Index of the pregnant women is 18.48±4.18.