İslam ve demokrasi bağlamında raşid halifeler dönemi
The period of rightly quided caliphs in the context of islam and democracy
- Tez No: 805531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE ŞİRİNER ÖNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İslam ve demokrasi arasındaki ilişki XIX. yüzyıldan beri tartışıla gelen bir konu olmuştur. İslam hem dini bir inanç sistemi hem de bir toplumsal düzenin kurulmasına rehberlik eden bir sistemdir. Demokrasi ise temel olarak halkın yönetimi şekillendirmesini ve katılımcı bir siyasi süreci içermesini amaçlayan bir yönetim biçimidir. Bazıları İslam'ın demokrasi ile uyumlu olduğunu savunurken, diğerleri bu iki kavramın çeliştiğini iddia eder. İslam'ın demokrasi ile bağdaşabilirliği, hangi İslam anlayışının ve demokrasi modelinin ele alındığına, toplumun değerlerine, tarihsel, kültürel ve sosyal bağlamlara bağlı olarak değişebilir. Raşid Halifeler dönemi ise İslam toplumunda siyasi ve yönetim sistemlerinin oluşturulması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu dönemde, halifeler, İslam devletinin lideri olarak seçilmiş ve toplumun çıkarlarını gözetme sorumluluğunu üstlenmişlerdir. Demokrasi bağlamında değerlendirildiğinde, Raşid Halifeler dönemi, danışma ve katılım ilkelerini içeren bir yönetim anlayışının izlerini taşır. Halifeler, danışma mekanizmalarını kullanarak toplumun görüşlerini dinlemiş ve kararlarında toplumun çıkarlarını gözetmeye çalışmışlardır. Bu dönemde, İslam devleti İslam'ın prensiplerine dayanan bir yönetim anlayışıyla yönetilmiş, toplumun katılımı ve danışma ilkeleri önemsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between Islam and democracy has been a subject of debate since the nineteenth century. Islam is both a religious belief system and a system that guides the establishment of a social order. Democracy, on the other hand, is basically a form of government that aims to allow the people to shape the government and involves a participatory political process. Some argue that Islam is compatible with democracy, while others claim that the two concepts are contradictory. The compatibility of Islam with democracy may vary depending on which understanding of Islam and model of democracy is being considered, the values of the society the historical, cultural and social contexts. The period of the Rashid Caliphs is of great importance for the establishment of political and governance systems in Islamic society. During this period, caliphs were elected as the leaders of the Islamic state and assumed the responsibility of looking after the interests of the society. When evaluated in the context of democracy, the period of the Rashid Caliphs bears the traces of an understanding of governance that includes the principles of consultation and participation. The Caliphs listened to the views of the society by using consultation mechanisms and tried to protect the interests of the society in their decisions. In this period, the Islamic state was governed with an understanding of governance based on the principles of Islam, and the principles of public participation and consultation were emphasized.