Takım sporlarında ön çapraz bağ yaralanması geçirmiş sporcuların kaygı ve spora dönüş durumlarının değerlendirilmesi: Bir karma yöntemler araştırması
Evaluation of return to sports and anxiety status of TEAM athletes WHO had anteri̇or cruciate ligament injury: A mixed methods research
- Tez No: 805542
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KOCAEKŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP CAVKAYTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı ön çapraz bağ yaralanması geçirmiş sporcuların spora dönüş ve kaygı durumlarının değerlendirilmesidir. Araştırma yöntemlerinden karma yöntemler araştırmasında yer alan açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmada 185 Ön çapraz bağ yaralanması geçirmiş sporcu (87 kadın 98 erkek) yer almıştır. Sporcuların yaş ortalaması 27.04 tır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Rex ve Metzler (2016) tarafından geliştirilen, Caz vd. (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği' ve Webster vd. (2008) tarafından geliştirilen, Harput vd. (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Ön Çapraz Bağ Yaralanması Sonrası Spora Dönüş Ölçeği' kullanılmıştır. IBM SPSS Statistics 26 paket programı ve JASP 2021 programı ile yapılan parametrik testler (Independent Sample T-Test, One-Way Anova Test ve Manova) sonucunda ön çapraz bağ yaralanması geçirmiş takım sporcularının spora dönüş ve kaygı durumları ile ilgili lig seviyesi, spora dönüş süresi, yaş, cinsiyet ve branş değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmış ve sporcular ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nitel ve nicel sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde yaralanmış sporcuların spora dönüş sürecinde psikolojik durumlarının önemli olduğu anlaşılmıştır. Sporcuların bu süreçte psikolojik açıdan değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the return to sports and anxiety status of athletes who have had anterior cruciate ligament injury. Explanatory sequential mixed design, one of the mixed research methods, was used in the research. 185 Athletes (87 women 98 men) who had anterior cruciate ligament injuries were included in the study. The average age of the athletes is 27.04. As a quantitative data collection tool in the research, the sports injury anxiety scale developed by Rex and Metzler (2016) and adapted into Turkish by Caz et al., (2019), and the scale of returning to sports after anterior cruciate ligament injury developed by Webster et al., (2008) and adapted into Turkish by Harput et al., (2017) was used. As a result of the parametric tests (Independent Sample T-Test, One-Way Anova Test, Manova) performed with the IBM SPSS Statistics 26 program and the JASP 2021 program, it was found that there were significant differences in terms of returning to sports and anxiety status of team athletes who had anterior cruciate ligament injury. Semi-structured interviews were conducted as a qualitative data collection tool in the research. When the qualitative and quantitative data obtained from the research were evaluated together, it was found that the psychological state of the injured athletes is important in the return to sports. It can be stated that athletes should be evaluated psychologically. It has been concluded that the anxiety states of the athletes affect the process of returning to sports.