Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunun erkeklerde cinsel yaşam kalitesine etkisi var mıdır?
Does anterior cruciate ligament reconstruction have any effect on the quality of men's sexual life?
  1. Tez No: 660582
  2. Yazar: EYÜP CAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmasının ve rekonstrüksiyonunun erkeklerde cinsel fonksiyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Yerel etik kurul onayı alındıktan sonra Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma hastanesinde ÖÇB yaralanması nedeniyle rekonstrüksiyon yapılan 18 – 50 yaş aralığında olan erkek hastalar retrospektif olarak taranmış ve çalışmaya alınmıştır Katılımcılar polikliniğe çağrılarak muayene edilmiştir. Dizlerinin denge durumuna göre dengeli diz (grup 1) ve dengesiz diz (grup 2) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Geriye yönelik anket uygulaması ile yaralanma öncesi dönem (Dönem 1), yaralanma ile rekonstrüksiyon arası dönem (Dönem 2) ve cerrahi sonrası dönem (Dönem 3) olmak üzere üç dönemdeki cinsel (IIEF skoru) ve diz fonskiyonel skorları (IKCD, Lysholm, Cincinati ve Tegner) ölçülmüştür. IIEF skorlama sistemi ile erektil disfonksiyon (ED), cinsel memnuniyet (CM), orgazmik işlev (Oİ), cinsel işlev (Cİ) ve genel memnuniyet (GM) alt başlıkları da değerlendirilmiştir. Gruplar arası ve dönemler arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 27 hastanın yaş ortalaması 33,7 ± 4,3 olarak bulunmuştur. Bu hastaların son kontrollerinde 17'sinin dizi dengeli, 10'unun dizi dengesiz olarak kabul edilmiştir. Bütün hastalarda ÖÇB yaralanması diz ve cinsel fonksiyon skorlarında düşmeye neden olmuştur. ÖÇB rekonstrüksiyonu ise bu değerlerin yükselmesini sağlamıştır. Grup 1'de bütün diz fonskiyon skorları (Tegner, Lyscholm, IKDC ve Cincinati) ve bütün cinsel fonksiyon skorlarında (IIEF, ED, CM, Oİ, Cİ, GM) cerrahi sonrasında yükselmiştir. Orgazmik işlev dışındaki parametrelerde yükseliş istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Grup 2'de bütün diz fonksiyon skorlarında yükseliş görülmesine rağmen cinsel fonksiyon skorlarından genel memnuniyet dışındaki parametrelerde yükselme görülmemiştir. Genel memnuniyetteki yükseliş istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Üçüncü dönemde Grup 1 Tegner, Lysholm, Cincinati ve IKDC skorları ile IIEF, Oİ, CM ve GM median değerleri Grup 2'ye göre yüksek bulunmuştur. Grup 1 ve Grup 2 arasında genel memnuniyet (GM) skoru ve Tegner sonuçlarında gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to assess the sexual function in patients before and after anterior cruciate ligament (ACL) injuries and reconstruction. Methods: This study was a retrospective study conducted at Kayseri City Hospital, after getting the ethics committee approval, on male patients between ages 18-50 who are treated with knee reconstruction due to anterior cruciate ligament injuries. The patients were recalled to the outpatient clinics and had physical examination. Depending on their knee stability, patients were divided into two groups: stable knee (group 1), and instable knee (group 2). Using retrospective questionnaire, sexual (IIEF score) and knee function scores (IKCD, Lysholm, Cincinati, and Tegner) during the three terms including pre-injury (Term 1), the term between injury and reconstruction (Term 2), and lastly post-surgery (Term 3), were measured. Through the IIEF scoring system, erectile dysfunction (ED), sexual satisfaction (SS), orgasmic function (OF), sexual function (SF) and total satisfaction (TS) sub-categories were assessed. Comparisons between groups and between terms were made. Results: A total of 27 patients attended the study and the mean age was 33,7 ± 4,3. On the last physical examination, 17 of the patients were accepted as having stable knee, and 10 were accepted as having unstable knee. It was found that in all of the patients, ACL injuries caused decrease in knee and sexual functioning scores. ACL reconstruction caused an increase in these scores. In group 1, all knee function scores (IKCD, Lysholm, Cincinati, and Tegner), and all sexual functioning scores (IIEF, ED, SS, OF, SF, TS) increased after surgery. The increases in the parameters except orgasmic function were statistically significant. In group 2, though an increase in all knee function scores was observed, no increase in all parameters except total satisfaction was observed. The increase in total satisfaction was statistically significant. During Term 3, the Tegner, Lysholm, Cimcinati and IKDC scores and the median of IIEF, OF, SS ve TS of group 1 were higher than of group 2. The difference between Tegner and TS scores were found to be statistically significant.