İki eksenli güneş takip sistemlerinin verimliliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of dual-axis solar tracking systems
  1. Tez No: 805553
  2. Yazar: HANDE DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde enerji kavramı insan hayatının en önemli faktörlerinden biri haline gelmiştir. İnsanoğlunun hayatına devam etmesini sağlayan elektrik enerjisi, gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Geçmişten günümüze hızlı bir şekilde elektrik enerjisinin kullanımı artmaya devam etmektedir. Bu sebepten ötürü, elektrik enerjisine ait arz talep dengesinin sağlanması gerekmektedir. Elektrik enerjisinin elde edilmesi, yenilebilir ve yenilenemez enerji kaynakları ile sağlanmaktadır. Zaman içerisinde tükenme noktasına gelen yenilenemez enerji kaynaklarının yerini yenilenebilir enerji almaktadır. Güneş enerjisinin kullanılması için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ve verimlisi ise fotovoltaik paneller olarak bilinmektedir. Fotovoltaik panellerin verimliliğinin arttırılması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında, güneş ışınlarının fotovoltaik panel yüzeyine gün içerisinde devamlı olarak dik açıda gelmesini sağlamak için güneş takip sistemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, güneş enerjisi sistemlerinden en fazla verimin elde edilmesi amacıyla kurulan iki eksenli güneş takip sistemlerinin tasarlanması ve sistem verimliliğinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca, bu tez çalışması içerisinde İki Eksenli Güneş Takip Sistemlerinde açık ve kapalı döngü kontrol sistemleri gibi farklı teknikler kullanılarak sistem verimliliğinin hesaplanmasını ve karşılaştırılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy has started to become one of the most important issue. Electrical energy, which enables human beings to continue their lives, has become a part of daily life. The use of electrical energy continues to increase rapidly. Because of this reason, it is important to ensure the supply-demand balance of energy. Obtaining energy is provided by the source of renewable and non-renewable energy. Renewable energy sources takes place with non-renewable energy's, which have come to the point of exhaustion over time. Solar system energy become an important renewable energy source. There are certain methods for using solar energy. The most important and efficient of these is known as photovoltaic panels. Various researches are carried out to increase the efficiency of photovoltaic panels. From this perspective, solar tracking systems are used to verify that the sun rays come to the photovoltaic panel surface continuously. The purpose of this thesis is that design two axis solar tracking systems in order to get more efficiency from solar energy systems and compare whole efficiency. In addition, this thesis includes the calculation and comparison of system efficiency in Bi-Axis Solar Tracking Systems using different techniques such as open and closed loop control systems.