Ankara Şehir Hastanesi gebe takip polikliniğine başvurangebelerin COVİD-19 korkusunun COVİD-19 aşısına yöneliktutumlarıyla ilişkisi
Correlation between the fear of COVID-19 and approach ofpatients to COVID-19 vaccination among patients of maternitypoliclinic of Ankara City Hospital
  1. Tez No: 790753
  2. Yazar: SEMA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığının neden olduğu çeşitli semptomlar ve komplikasyonlar insanlar ve özellikle gebeler arasında artan endişelere katkıda bulunmuştur. Gebelik sırasında korku, gebeler için olumsuz fiziksel ve psikolojik sağlık sonuçları doğurur. COVID-19'un küresel morbidite ve mortalitesini azaltmak, COVID-19 aşısının dağıtımına ve kabulüne bağlı olacaktır. Aşı kabulü ile ilgili zorlukların ve bağıntıların anlaşılması, aşı uygulamasının hızlandırılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmayla gebelerin sosyodemografik bulgularla COVID-19 korku düzeyi arasındaki ilişki olup olmadığı ve sosyodemografik bulgularla COVID-19 korkusunun COVID-19 aşısı tutumuna etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.07.2022-31.08.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği gebe takip polikliniklerine başvuran 270 gebeye yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeğinden oluşan anket formu uygulanmıştır. Veri analizinde hipotezlerin analizleri için IBM SPSS Statistics Version 23 paket programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Various symptoms and complications of COVID-19 have caused increasing worries among people, especially among pregnant women. Feeling of fear during pregnancy causes negative physical and psychological health problems. Decreasing morbidity and mortality of COVID-19 can be achieved through acceptance and distribution of COVID-19 vaccine. Understanding the difficulties in acceptance of vaccination can be helpful in increasing the speed the vaccine application. In this study, it is aimed to find out if there is a correlation between sociodemographic findings of pregnant women and fear of COVID-19. Moreover, the effects of sociodemographic findings and fear of COVID-19 on the approach to COVID-19 vaccination is analyzed. Material and method: The study has been conducted among 270 pregnant women who have been examined in maternity policlinic of Ankara City Hospital from 01.07.2022 to 31.08.2022. Participants have been asked to fill out three forms: Sociodemographic data form, Fear of COVID-19 scale form, COVID-19 approach scale form. IBM SPSS Statistics Version 23 has been used in data analysis of hypotheses.