Yerel yönetimlerde sosyal medya kullanımının içerik ve etkileşim bağlamında analizi: Bursa Büyükşehir Belediyesi Twitter (X) hesabı örneği
Analysis of social media usage in local governments in context of content and engagement: The case of Bursa Metropolitan Municipality Twitter (X) account
- Tez No: 884192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yerel yönetimler, demokratik süreçlerin hayata geçirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu açıdan yerel yönetimler, vatandaşlara daha yakın olmaları nedeniyle toplumsal katılım ve şeffaflık açısından önemli bir konumdadır. Katılımcı demokrasiyi hayata geçirebilmek için bilişim teknolojilerinden faydalanmak, özellikle bu süreçte sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak yerel yönetimler açısından önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu bağlamda bu çalışma, sosyal medyanın yerel yönetimlerdeki kullanımını içerik ve etkileşim analizi bağlamında incelemektedir. Çalışmada Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Twitter hesabı inceleme nesnesi olarak kabul edilmiş olup, çalışma kapsamında hesaptaki içerik türleri ve etkileşim skorları analiz edilmiştir. Bu sayede Bursa Büyükşehir Belediyesi özelinde yerel yönetimlerin sosyal medya kullanımı detaylı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Çalışmanın bulguları, içerik türlerinin, etkileşim skorları üzerinde anlamlı farklılıklar meydana getirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Local governments play a critical role in the implementation of democratic processes. In this context, due to their proximity to citizens, local governments hold a significant position in terms of public participation and transparency. Leveraging information technologies, especially utilizing social media effectively, offers substantial advantages for local governments to realize participatory democracy. This study examines the use of social media by local governments in the context of content and interaction analysis. The Twitter account of Bursa Metropolitan Municipality has been considered as the object of analysis in this study. Within the scope of the study, the types of content and interaction scores on the account were analyzed. This allows for a detailed evaluation of social media usage by local governments, specifically focusing on Bursa Metropolitan Municipality. The findings of the study reveal that content types result in significant differences in interaction scores.