12-14 yaş arası basketbolcularda 8 haftalık kor antrenmanların bazı parametreler üzerinde etkisi
The effect of 8 week core training on some parameters in 12-14 age basketball players
  1. Tez No: 805562
  2. Yazar: CAN EREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş aralığındaki basketbol oyuncuları üzerinde gerçekleştirilen 8 haftalık kor antrenmanlarının hız, çeviklik, güç, durarak uzun atlama ve dikey sıçrama becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmaya toplamda 20 sporcu katılmış olup, bunlardan 10'u deney grubu ve diğer 10'u kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Kontrol grubu, haftada 3 gün temel basketbol antrenmanlarına (kondisyon, teknik, taktik, turnike çalışmaları, şut ve pas çalışmaları) katılmıştır. Deney grubu ise temel basketbol antrenmanlarına ek olarak yaklaşık 20 dakika süren kor antrenmanlarına katılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve hesaplanması için SPSS 25 IBM paket programı kullanılmıştır. Veriler, ortalama ve standart sapmalar temel alınarak özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği, Shapiro-Wilk normallik testiyle belirlendi. Deney ve kontrol grupları arasındaki farklılık için bağımsız gruplarda T testi kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarda ise eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8 weeks of core training on speed, agility, power, standing long jump and vertical jump skills of 12-14 years old basketball players. A total of 20 athletes participated in the study, 10 of whom were divided into an experimental group and the other 10 into a control group. The control group participated in basic basketball training (conditioning, technique, tactics, layup, passing and shooting) 3 days a week. On the other hand, the experimental group participated in approximately 20 minutes of core training in addition to basic basketball training. SPSS 25 IBM package program was used to evaluate and calculate the data obtained. The data were summarized based on means and standard deviations. The Shapiro-Wilk normality test was used to determine whether the data were normally distributed. Independent samples T test was used for the difference between the experimental and control groups. Paired sample t-test was used for within-group comparisons.