'Never trust the West:' Understanding anti-Westernism(s) in Turkish media
'Batı'ya asla güven olmaz:' Türkiye medyası'ndaki Batı karşıtlıklarını anlamak
  1. Tez No: 805577
  2. Yazar: ÜMİT EROL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de Batı karşıtlığı literatürü hükumet elitleri ve kamuoyu düzeylerinde filizlenmesine rağmen, medyanın Batı karşıtlığındaki rolü ve Batı karşıtı söylemleri nispeten daha az çalışılmış durumda. Literatüre bu açıdan katkı sağlamak amacıyla, Oksidentalizm literatürü ve Batı karşıtlığının çeşitli akımlarını tanıttıktan sonra, bu çalışma, Kasım 2020 ile Mayıs 2022 arasında ülke çapında yayınlanan beş gazeteden yaklaşık 750 makalenin tematik analizini sunuyor. Türk medyasında, Batı'nın Oksidentalist bir karikatürüne karşı, çoğu zaman komplo teorileriyle birlikte sunulan, yaygın bir şüphe, güvensizlik ve düşmanlık olduğu belgeleniyor; bunlar hem hükümet karşıtı hem de hükümet yanlısı gazetelerde yer alıyor. Türkiye medyası, neredeyse tek bir ağızdan, Batı'yı Türkiye'nin ezeli düşmanı olarak tasvir ediyor ve geçmişteki ve şimdiki sıkıntılarının çoğundan Batı'yı sorumlu tutuyor. Aynı zamanda, Türkiye'deki yayın organları sık sık yandaş oldukları siyasi kampların politika başarısızlıklarının suç ve sorumluluğunu siyasi aktörlerin üzerinden Batı'ya atarak için Batı'yı araçsallaştırıyor. Bu tür betimlemeler, Batı kuklası oldugu iddia edilen dış ve iç aktörlere karşı hızlı ve agresif önlemler alınması gerektiren bir“kuşatma altındalık”zihniyetini körükleyerek otoriteryenliği ve demokratik olmayan önlemleri meşrulaştırıyor. Bu daimi olarak olumsuz olan temsillerin Türkiye'de Batı karşıtlığını beslediği ve Batı ile Türkiye arasında daha geniş bir uçurum açtığı da bu tezde öne sürülüyor.
Özet (Çeviri)
Despite the burgeoning literature on Turkish anti-Westernism on elite and public opinion levels, the role of the media in and discourses of anti-Westernism remains relatively understudied. To remedy this, after introducing Occidentalist literature and various strands of anti-Westernism, this study presents a thematic analysis of around 750 articles from five nationwide newspapers published between November 2020 and May 2022. Widespread distrust, hostility, and insecurity towards an Occidentalist caricature of the West are documented in Turkish media coupled with conspiracy theories; these are present in both anti- and pro-government newspapers. Turkish media, in unison, presents the West as Turkey's arch-rival and responsible for most of its past and present woes. Turkish media also often instrumentalizes the West in deflecting attention from policy failures of the political camps they align with. These representations justify homegrown authoritarianism and undemocratic measures by stoking an“under-siege”mentality, which is argued to require swift and assertive measures against external and internal agents puppeteered by the West. It is argued that the constant negative representations fuel anti-Westernism, driving a wider wedge between the West and Turkey.