Oral antiviral kullanımı konusunda verilen eğitimin hepatit-B tanılı hastaların ilaç uyumuna ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of education on oral antiviral use on medication compliance and quality of life in patients with hepatitis-B diagnosis
  1. Tez No: 805575
  2. Yazar: ŞENGÜL KORKMAZ BİNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, oral antiviral kullanımı konusunda hazırlanan eğitimin, hastaların ilaç uyumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test-kontrol gruplu deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapılacağı eğitim ve araştırma hastanesinde poliklinik takibi yapılan oral antiviral kullanan kronik Hepatit B tanısı olan hastalar, örneklemi ise Haziran 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 30 deney ve 30 kontrol grubu toplam 60 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri; Hasta Tanılama Formu, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (MARS-5), İlaç Uyum Ölçeği (MedTake Test), Kronik Karaciğer Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği 2.0 (KKHYKÖ), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) ile toplandı. Deney grubuna ilgili bilimsel literatür" de yer alan bilgilerin yer aldığı kılavuzlar/rehberler doğrultusunda hazırlanan eğitim kitapçığı ile bire bir eğitim verildi. Her iki grup başlangıç ve üç ay olmak üzere iki kez değerlendirildi. İstatistiksel analizler için lisanslı SPSS 26 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as an experimental study with a pretest-posttest-control group in order to examine the effect of the education on oral antiviral use on drug adherence and quality of life of the patients. The population of the study consisted of patients with a diagnosis of chronic hepatitis B using oral antivirals, who were followed up in the outpatient clinic in the training and research hospital where the study would be conducted, and the sample consisted of 60 patients in total, 30 experimental and 30 control groups, who agreed to participate in the study between June 2022 and January 2023. The data of the study were collected via Patient Identification Form, Medication Adherence Report Scale (MARS-5), Medication Adherence Scale (MedTake Test), Chronic Liver Disease Quality of Life Scale 2.0 (LDSI), SF-12 Quality of Life Scale (SF 12), and Patient Learning Needs Scale. (PLNS). The experimental group was given one-on-one education with the education booklet prepared in line with the guidelines containing the information in the relevant scientific literature. Both groups were evaluated twice, at baseline and at three months Licensed SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for statistical analysis.