Reflecting on violent media: Empathy and prosocial behavior in fictional versus real frames
Medya şiddeti üzerine yansıtıcı düşünme: Kurgusal ve gerçek çerçevelerde empati ve toplum yanlısı davranış
- Tez No: 805578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR DAL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Medya şiddetinin önemi, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin yükselişiyle birlikte yeni biçimler alıyor. Bu teknolojilerin doğası, izleyicilerin yanıt vereceği mekanizmaları açıklamak için, medya şiddet alımlaması açısından gerçek ve kurmacanın ne anlama geldiğinin araştırılmasını gerektirir. Bu bağlamda, bu tez pozitif medya psikolojisi tarafından sunulan teorik çerçeveyi, özellikle de ödemonik medya tüketimini kurmaca ve gerçek çerçevelerdeki medya şiddetinin alımlanmasına uyarlayarak bütünleştirmeyi amaçlamaktadır. Toplum yanlısı davranışın gerçekleşmesi ihtimali, empatik kaygılar ve şiddeti izlemeye ilişkin yansıtıcı düşünceler tarafından başlatılan ahlaki katılım süreçlerinin bir sonucu olarak kabul edilir. Belirli bir şiddet imgesi türü olarak yurttaş tanıklığının biçimsel unsurları, farklı şiddet tasvirleri karşısında alımlama süreçlerinin önemini tartışmak için kuramsal çerçeveye entegre edilmiştir. Bu mekanizmaları araştırmak için, Türkiye'deki özel bir üniversitedeki lisans öğrencilerinden kolaylı örnekleme yoluyla alınan 176 katılımcı üzerinde bir çevrimiçi anket deneyi yapılmıştır. Sonuçlar, şiddetin gerçek ve kurgusal olarak çerçevelenmesinin toplum yanlısı davranışı etkilememesine rağmen, şiddeti izleme konusundaki yansıtıcı düşüncelerin ve algılanan gerçekçiliğin empatik tepkilerin başlaması ve nihayetinde toplum yanlısı davranışla önemli bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Bulgular, şiddet içeren medyanın, ödemonik medya kullanımıyla uyumlu olarak daha fazla dikkat gerektirdiğini, çünkü şiddet medyasıyla ilgili ahlaki taahhüt süreçlerinin diğer karmaşık eğlence biçimlerinden önemli ölçüde farklı olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The prominence of media violence is taking novel forms with the rise of technologies such as virtual reality and artificial intelligence. The nature of these technologies calls for a study of what real and fiction means in terms of mediated violence reception, in order to account for the mechanisms through which audiences will respond. In this regard, this thesis aims to integrate the theoretical framework offered by positive media psychology, specifically by adapting eudaimonic media consumption into the reception of mediated violence in fictional versus real frames. The possible occurrence of prosocial behavior is regarded as a result of moral engagement processes, initiated by empathic concerns and reflective thoughts on viewing violence. The formal elements of citizen witnessing as a specific type of violent imagery are integrated into the framework to enhance the importance of reception processes in the face of different portrayals of violence. To investigate these mechanisms, a between-subject online survey experiment was conducted on 176 participants recruited via convenience sampling of undergraduate students at a private university in Turkey. The results indicated that although the framing of violence as real and fictional did not affect prosocial behavior, reflective thoughts on violence viewing and perceived realism had a significant relationship with the initiation of empathic reactions, and, eventually, prosocial behavior. The findings suggest that violent media requires further and explicit attention in line with eudaimonic media use, as the moral engagement processes related to it are significantly different from other forms of complex entertainment.