'If we are what we eat, i am fast, cheap, and easy!'A study on healthy lifestyle influencers, their audio-visual content and its perception in Turkey
Sağlıklı yaşam fenomenleri, ürettikleri görsel-işitsel içerikler ve Türkiye'deki etkilerinin algılanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 805579
  2. Yazar: GÜLCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA AKŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sosyal paylaşım siteleri, dijital medya kullanımının norm haline geldiği bu çağda, ideal beden ve beslenmeye ilişkin referanslar ile kuşatılmıştır. Sosyal medyanın ve özellikle“Bir Günde Neler Yiyorum”videoları gibi sözde“sağlık”trendlerinin sürekli takipçisi olmak, beden imajı ve yeme bozukluklarına açılan bir kapı haline gelmiştir. Bu araştırma, içerik analizi ve anket yaklaşımlarını üstlenerek,“Bir Günde Neler Yiyorum”videolarındaki bazı temel mesajları ve idealize edilmiş görsellere ve görünüşe dayalı karşılaştırmalara maruz kalan bireylerin videolardan ne şekilde etkilendiklerini incelemektedir. Otuz videonun içerik analizi ve seksen kişi ile yapılan anketin sonuçları; form, ağırlık, yeme kaygıları ve kısıtlama davranışlarına ilaveten yeme ve vücut görünümü hakkında ek kaygıları yansıtan videolar aracılığıyla sunulan tematik ve görsel kalıpların medya tüketicilerini etkilediğini ortaya koyuyor. Bu sonuçlar,“sağlıklı beslenme”videolarının, halihazırda bozulmuş yeme davranışlarına eğilimli genç kadınlar için zarar verici bir iktidara sahip olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Social networking sites are full of references to the ideal body and nutrition at a time when using digital media has become the norm. Being a constant observer of social media and, in particular, so-called“health”trends such as“What I Eat in a Day”videos is a gateway to body image and eating disorders despite their claims of promoting healthy eating. Through content analysis and survey, this research examines some key messages in the“What I Eat in a Day”videos and how individuals exposed to these visuals and appearance-based comparisons respond to the videos regarding their healthy lifestyle habits. Results of the content analysis of thirty videos and a survey conducted with eighty people reveal that thematic and visual patterns influence media consumers through videos that reflect shape, weight, and eating concerns, restraint behaviors, and additional concerns about eating and body appearance. These results imply that these“healthy eating”videos have inherent damaging capabilities for young women who already lean toward disrupted eating behaviors.