Detection of chemometric markers in liver tissue using infrared spectroscopy
- Tez No: 805590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM GARİP USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fetal alkol spektrum bozukluğunun (FASD) önde gelen katkıları arasında, nörogelişimsel işlev bozukluğu ve büyüme geriliği ile karakterize edilen perinatal alkol kullanımı yer alır. Çalışmalar çoğunlukla alkolün beyin dokularını nasıl etkilediğini inceledi. Hamilelik sırasında alkol kullanımının fetal karaciğer üzerindeki etkileri henüz moleküler düzeyde bilinmemektedir. Çalışmanın amacı, yenidoğan farelerin karaciğerinde doğum öncesi alkole maruz kalmanın sonuçlarına atıfta bulunan spektroskopik biyobelirteçleri belirlemektir. Üç ana numune grubu vardı: Negatif kontrol grubu, sondayla kontrol grubu (pozitif kontrol) ve sondayla + alkolle grup. doğum sonrası günler (PD) 3 ve 20 arasında, bir litre yapay olarak geliştirilmiş sütte (.02 ml/g) 3.0 g/kg vücut ağırlığı etanol ile tedavi edilir. Buna göre üç farklı numune grubu oluşturulmuş, bu gruplar için bu üç farklı numune grubu FTIR spektrumları kullanılarak ölçülmüş ve istatistiksel analizde bu spektral veriler değerlendirilmiştir. Spektral verilerin sınıflandırılmasında parmak izi bölgesi (800 ila 1800 cm-1), lipid bölgesi (3000 ila 2800 cm-1) ve su bölgesi ve O-H gerilme bölgesi (3000 ila 3600 cm-1) olmak üzere üç ana bölge anlamlı bulundu. Normalleştirme için, taban çizgisi düzeltmesinden sonra standart bir normal değişken (SNV) normalleştirme tekniği değerlendirildi. İstatistiksel analiz için, temel bileşen analizi (PCA), FactoMineR paketi ile R istatistik dili kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, FTIR'ın karaciğer dokusunda kemometrik belirteçlerin geliştirilmesinde, özellikle alkol tüketiminin dişi sıçanlar üzerindeki sonuçlarının gözlemlenmesinde etkili bir araç olduğu önerilebilir. Bu çalışmada tespit edilen olası kemometrik biyobelirteçler lipitlerle ilişkilidir ve şu şekilde bulunur: 2960 cm-1, 2873 cm-1, 1454 cm-1 ve 1398 cm-1. Daha ileri çalışmalar, alkol tüketim düzeylerini ve diğer belirteçlerin saptanmasını ortaya çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
Among the leading contributors of fetal alcohol spectrum disorder (FASD) is perinatal alcohol usage, which is characterized by neurodevelopmental dysfunction and growth retardation. Studies have mostly examined how alcohol affects the tissues of the brain. The effects of alcohol usage during pregnancy on the fetal liver are yet unknown at the molecular level. The aim of the study is to determine spectroscopic biomarkers referring to the results of prenatal exposure to alcohol in the liver of newborn mice. There were three main groups of samples: Negative control group, gavage control group (positive control), and group with gavage + alcohol. which is treated between postnatal days (PD) 3 and 20 with 3.0 g/kg body weight of ethanol in a liter of artificially enhanced milk (.02 ml/g). In accordance with that, there were three different groups of samples, for these groups, these three different groups of samples were measured using FTIR spectra, and in statistical analysis, these spectral data were evaluated. In the classification of spectral data, three main regions were significant: Fingerprint region (800 to 1800 cm-1), lipid region (3000 to 2800 cm-1) and water region and O-H stretch region (3000 to 3600 cm-1). For normalization, a standard normal variate (SNV) normalization technique was evaluated after the baseline correction. For statistical analysis, principal component analysis (PCA) was evaluated using R statistical language with FactoMineR package. According to the results of this study, it can be proposed that FTIR is an effective tool for development of chemometric markers in liver tissue, especially for the observation of the consequences of consuming alcohol on female rats. Possible chemometric biomarkers detected in this study are related to the lipids and found as follows: 2960 cm-1, 2873 cm-1, 1454 cm-1 and 1398 cm-1. Further studies can reveal the levels of alcohol consumption and detection of other markers.