Total diz artroplastisi planlanan hastalarda ıpack (Interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee) blok ve geniküler bloğun kombine uygulaması ile tek başına ipack bloğun analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic efficacy of ipack (Interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee) block alone and ipack block combined with genicular block in patients planned for total knee arthroplasty
- Tez No: 805628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda total diz artroplastisi (TDA) planlanan hastalarda IPACK (interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee) blok ve geniküler bloğun kombine uygulaması ile eşit volümle tek başına uygulanan IPACK bloğun postoperatif analjezik etkinliklerini prospektif, çift kör ve randomize kontrollü olarak karşılaştırmayı amaçladık. Toplamda eşit volümde yapılan bloklarda, lokal anestezik solüsyonun IPACK blok alanından geniküler blok alanına yayılımının olabileceği hipotezini araştırdık. Çalışma, TDA uygulanacak, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, 18-80 yaş aralığında 40 hastada gerçekleştirildi. Hastalar IPACK blok ve geniküler sinir bloğu (GSB) + IPACK blok olarak ikiye ayrıldı. İki gruba toplamda eşit volümde lokal anestezik ile bloklar ve blok sonrası 2 gruba da spinal anestezi uygulandı. Hastaların hemodinamik verileri spinal anestezi öncesi ve intraoperatif 30 dakikalık periyotlarda kaydedildi. Hastaların postoperatif istirahat ve dizin 45° fleksiyonda görsel analog skalaları, postoperatif kurtarıcı analjezik gereksinimi, ilk mobilizasyona kadar geçen süreleri, hasta ve cerrah memnuniyeti değerlendirildi. İki grupta 12 ve 24. saatte istirahat ağrı skoru hariç, diğer postoperatif istirahat ve fleksiyonda ağrı skorları benzer bulundu. IPACK+GSB grubunda istirahat 12. ve 24. Saat VAS skoru anlamlı düzeyde düşük (sırayla p=0,030 ve p=0,028) bulundu. IPACK+GSB grubunda ilk mobilizasyona kadar geçen süre anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,009). Her iki grupta kurtarıcı analjezik istem süresi benzer bulundu (p=0,799). IPACK+GSB grubunda hasta memnuniyeti anlamlı olarak yüksekti (p=0,043). Cerrah memnuniyeti iki grupta benzerdi (p=0,174). Sonuç olarak GSB ile kombine IPACK blok uygulaması, aynı toplam lokal anestezik volümüyle sadece IPACK blok uygulamasına göre subjektif ağrı skorlarını doğrudan etkilememiş ancak mobilizasyonda ve hasta memnuniyetinde iyileşme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the postoperative analgesic efficacy of IPACK block alone with the same total volume with the combined application of IPACK (interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee) block and genicular block with the same total volume of local anesthetic solution in patients planned for total knee arthroplasty (TKA), in a prospective, double blind and randomized controlled manner. we aimed. We investigated the hypothesis that local anesthetic solution may diffuse from the IPACK block area to the genicular block area in blocks performed in total equal volumes. The study was carried out in 40 patients aged 18-80 years, with the American Society of Anesthesiologists (ASA) classification I-III patients. Patients were divided into IPACK block group and genicular nerve block (GNB) + IPACK block group. Two groups were administered blocks with the same total volume of local anesthetic. After the block, spinal anesthesia was performed to both groups. The hemodynamic data of the patients were recorded before spinal anesthesia and at every 30 minutes intraoperatively. Visual analog scales at postoperative rest and knee flexion at 45 degrees, postoperative need for rescue analgesics, time to first mobilization, patient and surgeon satisfaction were evaluated. Other postoperative pain scores at rest and flexion were similar in both groups, except for the resting pain score at 12 and 24 hours. Resting 12th and 24th hour VAS scores were significantly lower in the IPACK+GNB group (p=0.030 and p=0.028, respectively). The time to first mobilization was significantly shorter in the IPACK+GNB group (p=0.009). The rescue analgesic demand duration was similar in both groups (p=0.799). Patient satisfaction was significantly higher in the IPACK+GNB group (p=0.043). Surgeon satisfaction was similar in both groups (p=0.174). As a result, the combination of GSB with IPACK block application did not directly affect subjective pain scores compared to IPACK block application alone, with the same total local anesthetic volume. However, it improved mobilization and patient satisfaction.