Okul dışı öğrenme ortamlarında STEM eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ve mesleki ilgilerine etkisi
The effect of STEM education in out-of-school learning environments on the scientific process skills and professional interests of secondary school students
  1. Tez No: 923380
  2. Yazar: FİLİZ TARCAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, STEM eğitiminin okul dışı ortamlarda kullanılmasının ortaokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerini ve mesleki ilgilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. STEM eğitiminin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve mesleki ilgilerini nasıl etkilediğini açıklamak amacıyla eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ortaokul 6. ve 7. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan 14 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma, Erzurum ilinde bir devlet ortaokulunda okul dışı etkinlik olarak gerçekleştirilen Bilim, Fen ve Teknoloji Kulübüne devam eden ve çalışmaya gönüllü olan öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışma kâğıtları, öğrenci günlükleri, öğretmen günlüğü ve mesleki ilgi bilgi formu kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama sonucunda öğrencilerin gözlem yapma, grafikle hipotez kurma, önceden kestirme, sınıflama, sonuç çıkarma, yorumlama, modelleme, uzay-sayı ilişkileri ve grafikle model oluşturma becerilerinde süreç içerisinde gelişim gözlemlenirken; veri yorumlama ve veri kaydetme becerilerinde süreç içerisinde gelişim gözlenmemiştir. Sonuçlar: STEM uygulamalarının öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin zaman içerisinde gelişmesini sağladığı görülmüştür. STEM uygulamaları vasıtasıyla öğrencilerin STEM ile ilgili mesleklere karşı ilgisinin arttığı ve bu ilgi artışının bir sonucu olarak öğrencilerin geleceğin meslekleri ile ilgili bilgilerinin de arttığı söylenebilir. STEM uygulamaları sonucunda öğrencilerin STEM ile alakalı mesleklere ilgilerinde pozitif yönde bir değişim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine how the use of STEM education in out-of-school settings affects secondary school students' scientific process skills and professional interests. Method: This study was carried out by qualitative research method. Action research was used to explain how STEM education affects students' scientific process skills and professional interests. The study group of the research consists of 14 students studying at the 6th and 7th grade level of secondary school. Easily accessible case sampling, one of the purposive sampling methods, was used in the research. The research was carried out with students who attended the Science, Science and Technology Club, which was held as an out-of-school activity in a public secondary school in Erzurum, and volunteered to work. In the study, worksheets, student diaries, teacher diaries and professional interest information form were used as data collection tools. Findings: As a result of the research, while the development was observed in the students' observation, hypothesis, prediction, classification, inference and interpretation, modeling, space-number relations and graphic model creation skills, no improvement was observed in the data interpretation and data recording skills in the process. Conclusions: It has been observed that STEM applications enable students to develop their scientific process skills over time. It can be said that students' interest in STEM-related professions has increased through STEM applications, and as a result of this increase in interest, students' knowledge about the professions of the future has also increased. As a result of STEM applications, it can be said that there is a positive change in students' interest in STEM-related professions.