COVİD-19 pandemi döneminde hemşirelerde sağlık anksiyetesi ve siberkondri ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health anxiety and cyberchondria in nurses during the COVİD-19 pandemic period
  1. Tez No: 805635
  2. Yazar: DESTEGÜL NAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, hemşirelerin Covid-19 pandemi dönemi sağlık anksiyeteleri ile siberkondri düzeylerini ve Covid-19 sağlık anksiyetesinin siberkondri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul, Anadolu yakasındaki bir şehir hastanesinde çalışan hemşireler, örneklemi ise 246 hemşire oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan Bilgi formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde oranı ortalama ve standart sapma değerleri verildi. PearsonCorrelation Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, T Testi, One-Way ANOVA Testi, MannWhitney U ve Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Hemşirelerin sağlık anksiyetesi ölçeğinden aldıkları puan ortalaması toplam 17,50±7,08; bedensel belirtilere aşırı duyarlılık alt boyut puan ortalaması 13,68±5,56 ve hastalığın olumsuz sonuçları alt boyut puan ortalaması ise 3,26±1,95 bulundu. Hemşirelerin siberkondri ciddiyet ölçeğinden aldıkları puan ortalaması ise 88,37±29,68 bulundu. Siberkondri ciddiyet ölçeği alt boyutlarından zorlantı alt boyutu puan ortalaması 18,65±7,62; aşırı kaygı alt boyutu puan ortalaması 21,01±8,61; aşırılık alt boyutu puan ortalaması 23,78±8,73; içini rahatlatma alt boyutu puan ortalaması 15,80±15,81 ve doktora güvensizlik alt boyutu puan ortalaması 9,11±3,38 bulundu.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive, relationship-seeking and cross-sectional study conducted to examine the health anxiety and cyberchondria levels of nurses during the Covid-19 pandemic period and the effect of Covid-19 health anxiety on cyberchondria. The population of the study consisted of nurses working in a city hospital on the Anatolian side of Istanbul, and the sample consisted of 246 nurses. Data were collected by using the Information form, Health Anxiety Scale and Cyberchondria Severity Scale, which were created by the researcher in line with the literature. In the analysis of the data, number, percentage, mean and standard deviation values were given. Pearson Correlation Test, Kolmogorov-Smirnov Test, T Test, One-Way ANOVA Test, MannWhitney U and Kruskal-Wallis H test were used. The mean score of the nurses from the health anxiety scale was 17.50±7.08; The mean of hypersensitivity to physical symptoms sub-dimension score was 13.68±5.56 and the mean score of negative results of the disease was found to be 3.26±1.95. The mean score of the nurses from the cyberchondria severity scale was 88.37±29.68. The mean score of the compulsion sub-dimension of the cyberchondria severity scale was 18.65±7.62; extreme anxiety sub-dimension mean score was 21.01±8.61; the mean score of the extremism sub-dimension was 23.78±8.73; The mean score of the reassurance sub-dimension was 15.80±15.81 and the mean score of the distrust of the doctor was 9.11±3.38.