Postcolonial reading of George Orwell's Burmese Days: A contextual study of orientalism
George Orwell'in Burma Günleri'nin sömürge sonrası teori ile okuması: Bağlamsal oryantalizm incelemesi
  1. Tez No: 805645
  2. Yazar: BURAK ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çağdaş İngiliz romanının en önemli isimleri arasında gösterilen George Orwell, siyasal içerikli eserleriyle ön plana çıkmıştır. Yazarın başyapıtlarından birisi olan Birmanya Günleri yazarın gençliğinde sömürge polisliği yaptığı yıllardaki tecrübelerini ve imparatorluk yönetimine karşı duyduğu tepkilerini ele alır. Günümüzdeki adıyla Myanmar olan Birmanya'daki yaşamını, sömürgecilerle iş birliği yapan yerlileri, baskı ve sömürü düzenine karşı çıkanları büyük bir ustalıkla anlatır. Bu çalışma, sömürge kıskacındaki Birmanya'yı sömürge sonrası söylem ve oryantalizm ışığında bağlamsal analiz yöntemi kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, eserde geçen karakterlerin derinlemesine bir analizi ve değerlendirilmesi sunulmaktadır. Orwell, karakterler aracılığıyla güçlü mesajlar verirken, ayrıca bu karakterlerin konuşmaları ve görüşleri bu çalışmanın yöntemi altında ele alınarak ve oryantalizm ışığında incelenmektedir. Oryantalizm fikrine dayanan bu çalışmada, eser sömürgecilik sonrası eleştiri yöntemiyle irdelenmekte ve ideolojik bağlamda örnekler sunmaktadır. Bu eser aynı zamanda yazarın emperyalizme ve sömürgeciliğe yaklaşımını ortaya koymakta ve romandaki karakterler üzerinden 'kölelik' ve 'öteki' kavramlarını açıklamaktadır. Ayrıca çalışmada Orwell'in eserinde yer alan sömürülen ve sömüren ilişkileri bağlamında kaçınılmaz hegemonya ve etkileri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant names of the contemporary English novel, George Orwell, has come to the fore with his political works. Burmese Days, one of the author's masterpieces, deals with Orwell's experiences during his youth as a colonial policeman and his reactions to the imperial administration. With great mastery, he describes his life in Burma, which is now known as Myanmar, the natives who cooperated with the colonialists, and those who opposed the oppression and exploitation order. This study aims to examine Burmese in the colonial grip by using contextual analysis in light of post-colonial discourse and orientalism. In this context, in-depth analysis and evaluation of the characters in the work are presented. Orwell conveys a strong message through the characters. Furthermore, the speeches and views of the book's characters are handled under this study's method and are examined in the light of orientalism. The study is based on the idea of orientalism and reviews the postcolonial reading of the Burmese Days and gives examples for the ideological setting. This work also demonstrates the author's approach to imperialism and colonialism and explains the concepts of 'enslavement' and 'other' through the characters in the novel. Also, it investigates the fact of the inevitable hegemony and overwhelming effects of the exploiter and the exploited in Orwell's work.