Исследование одномерных апериодических структур
Tek boyutlu periyodik olmayan yapıların araştırılması
- Tez No: 805694
- Danışmanlar: PROF. DR. YURİY VEKİLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Rusça
- Üniversite: National University of Science and Technology MISiS
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
In this work, we study the spectral properties of one-dimensional aperiodic structures and their mathematical classification. The transfer matrices and the trace mapping technique were used to study one-dimensional aperiodic structures. Invariants of one-dimensional aperiodic lattices are found, which do not depend on the length of the lattices and contain information about the spectrum of the lattice. Steps have also been taken toward the classification of one-dimensional aperiodic structures on the basis of invariants. Fibonacci, Thue-Morse, Silver Mean, Copper Mean, etc. lattices are considered. For most of the lattices, new methods for calculating known formulas for the trace of the general transfer matrix are shown. Some lattices, for example, the Silver Mean lattice, have been studied in more detail and new results have been obtained.
Özet (Çeviri)
Tezde, tek boyutlu periyodik olmayan zincirlerin spektral özelliklerini ve matematiksel sınıflandırmalarını inceliyoruz. Tek boyutlu periyodik olmayan yapıları incelemek için transfer matris yöntemi ve trace-map tekniği kullanılmıştır. Kafeslerin uzunluğuna bağlı olmayan ve kafes spektrumu hakkında bilgi içeren tek boyutlu periyodik olmayan kafeslerin değişmezleri bulunmuştur. Tek boyutlu periyodik olmayan yapıların değişmezler bazında sınıflandırılmasına yönelik adımlar da atılmıştır. Fibonacci, Thue-Morse, Gümüş Kesit, Bakır Kesit vb. kafesler incelenmiştir. Kafeslerin çoğu için, genel transfer matrisin izi için bilinen formülleri hesaplamak için yeni yöntemler gösterilmektedir. Gümüş Kesit kafesi gibi bazı kafesler daha detaylı olarak incelenmiş ve bunun için yeni sonuçlar elde edilmiştir.