Sürdürülebilir kalkınma bağlamında topraksız tarım
The soilless farming in the context of sustainable development
  1. Tez No: 923645
  2. Yazar: AYBİKE BURUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKICAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ekonomik büyümenin uzun yıllar boyunca yalnızca gelir artışı ve refah düzeyine odaklanan anlayışı, çevresel tahribat, eşitsizlik ve toplumsal sorunlar gibi olumsuz sonuçlar doğurmuş ve bu durum, sürdürülebilir kalkınma kavramının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Sürdürülebilir kalkınma, mevcut ihtiyaçları karşılarken gelecek nesillerin haklarını gözeten ve doğal kaynakları koruyarak ekonomik büyümeyi hedefleyen bir yaklaşımdır. İlk kez uzaydan yapılan gözlemlerle dünyanın küçük ve kırılgan bir gezegen olduğunun anlaşılması, doğal kaynakların korunması gerektiği bilincini artırmış ve bu doğrultuda uluslararası düzeyde ortak çalışmaların başlatılmasına öncülük etmiştir. Artan dünya nüfusunun gıda talebini karşılamak için yapılan yoğun tarımsal üretim, su kıtlığı, toprak bozulması, biyolojik çeşitlilik kaybı, azalan balık stokları, ormansızlaşma ve yüksek sera gazı emisyonları gibi ciddi çevresel ve sosyal maliyetleri beraberinde getirmiştir. Son yıllarda Covid-19 salgını ve savaşlar, küresel tedarik zincirlerinin bozulmasına ve fiyat artışlarına neden olarak gıda güvenliği sorunlarını daha da derinleştirmiştir. Bu durum, temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasında ülkelerin ve hatta şehirlerin daha az kaynak kullanarak kendine yeterli hale gelebileceği yenilikçi çözümler geliştirmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, topraksız tarım, sürdürülebilir tarım yöntemleri arasında dikkat çeken bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel tarıma kıyasla çok daha az karbon ayak izi ile daha az su, kimyasal ve alan kullanımıyla çevresel etkileri en aza indiren bu yöntem, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği mümkün kılan yenilikçi bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma kavramının tarihi gelişimi ele alınmış, sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve topraksız tarımın bu uygulamalar içerisindeki rolü, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For many years, the concept of economic growth focused solely on increasing income and welfare, leading to negative outcomes such as environmental degradation, inequality, and social problems. These challenges paved the way for the emergence of the concept of sustainable development. Sustainable development represents an approach that aims to meet current needs while safeguarding the rights of future generations and preserving natural resources to achieve economic growth. Observations from space, which revealed Earth as a small and fragile planet, heightened awareness about the need to protect natural resources and led to international efforts to address these issues. Intensive agricultural production to meet the growing global demand for food has caused significant environmental and social costs, such as water scarcity, soil degradation, biodiversity loss, deforestation, declining fish populations, and high greenhouse gas emissions. In recent years, events such as the Covid-19 pandemic and wars have disrupted global supply chains, causing price increases and worsening food security issues. This situation has made it essential for countries and even cities to develop innovative solutions that allow them to become self-sufficient while using fewer resources to meet their basic food needs. In this context, soilless farming emerges as a noteworthy alternative among sustainable farming methods. Compared to traditional agriculture, it minimizes environmental impacts through significantly lower carbon emissions, water use, chemical inputs, and land requirements, offering an innovative solution that makes sustainable agricultural production possible. This study explores the historical development of the concept of sustainable development, examines sustainable agricultural practices, and evaluates the role of soilless farming within these practices, along with its advantages and disadvantages.