Sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir tarım ilişkisinin finansman boyutundan değerlendirilmesi: Nallıhan örneği
Evaluation of the relationship of sustainable development and sustainable agriculture from the finance dimension: The case of Nallıhan
  1. Tez No: 700393
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİHA MİNE ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarım, insanlığın ortaya çıkışından bugüne kadar ekonomi açısından önemli bir konuma sahip olmuştur. İnsanların gıda ihtiyaçlarının karşılaması, ülke ekonomisine katkısı ve istihdam kaynağı olması bakımından günümüzde de sosyal ve stratejik açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Teknolojik ilerlemelerle birlikte doğal kaynakların yok olması ve yenilenebilir kaynakların da aşırı kullanım sonucu zamanla verimsizleşmesi gelecek nesillerin yaşam standartlarında bir tehdit oluştururken, tehditleri en aza indirmek için önlem almak gerekmektedir. Bu noktada 1990'lı yıllarla birlikte sürdürülebilir kalkınma ifadesi, ekolojik sınırlandırmalar ve gelecek nesillere korunmuş bir çevre bırakma gereksiniminin bilinciyle, ekonomik büyüme ve sosyal adalet endişesinin demokrasi katılım ve sivil toplum üstünlüğünün vurgulandığı bir çerçeve olarak hayatımıza girmiştir. Bu çalışmada Ankara'nın Nallıhan ilçesinde tarım sektöründe aktif olarak çalışanlar ile yüz yüze mülakat gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri cevaplar eksiksiz şekilde mülakat formuna geçirilmiştir. Çalışma nitel bir araştırma niteliğinde olup, elde edilen veriler düzenlenmiş, kategorize edilmiş, analiz ve sentez yoluyla anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın amacı sürdürülebilir kalkınma ile tarım arasındaki ilişkiyi araştırarak tarımın nasıl sürdürülebilir olabileceği hakkında, bu işi yapan kişilerin fikirlerine başvurarak sonuçlar ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere bakılarak tarım ve sürdürülebilir kalkınmanın, teknolojik gelişmelerin doğru kullanılması, doğanın korunması, tarımın devlet yoluyla desteklenmesinin sağlanması, bilgi ve beceriler kazanılarak yapılması koşullarıyla aralarında olumlu bir ilişki oluşturulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture has had an important position in the economy since the emergence of humanity. Today, it has a very important social and strategic place in terms of meeting the food needs of people, contributing to the country's economy and being a source of employment. While the destruction of natural resources with technological advances and the inefficiency of renewable resources as a result of excessive use pose a threat to the living standards of future generations, it is necessary to take precautions to minimize the threats. At this point, with the 1990s, the expression of sustainable development entered our lives as a framework in which the concern for economic growth and social justice, democracy, participation and civil society supremacy was emphasized, with the awareness of ecological limitations and the need to leave a protected environment for future generations. In this study, face-to-face interviews were conducted with those who actively work in the agricultural sector in Nallıhan district of Ankara. The answers given by the participants to the questions posed to them were completely recorded in the interview form. The study is in the nature of a qualitative research, the data obtained were organized, categorized, and meaningful results were obtained through analysis and synthesis. The aim of the study is to investigate the relationship between sustainable development and agriculture and to reveal results about how agriculture can be sustainable, by consulting the ideas of the people who do this work. Looking at the data obtained as a result of the study, it is seen that there is a positive relationship between agriculture and sustainable development, using technological developments correctly, protecting nature, supporting agriculture through the state, and gaining knowledge and skills.