İndirekt inguinal herni onarımında uygulanan farklı ameliyat yöntemlerinin iç inguinal ring düzeyindeki peritonda oluşturduğu fibrozisin karşılaştırılması: sıçanlarda deneysel çalışma
Comparison of fibrosis created in the peritone at the internal inguinal ring level by different surgical methods applied in the repair of indirect inguinal hernia: experimental study in rats
- Tez No: 923658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çocuklarda indirekt inguinal herninin dünya çapında kabul gören onarımı herniotomi ile kesenin high ligasyonudur. Ancak laparoskopik pediatrik herni onarımı son yirmi yılda popülerlik kazanmaktadır. Günümüzde laparoskopik herni onarımında pek çok farklı cerrahi teknik kullanılmaktadır. Herni onarımına eklenen farklı periton yaralanma tekniklerinin herni kesesi boynundaki kollajen birikimine etkisini araştırmak amacıyla deneysel bir çalışma yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada otuz beş yetişkin (3-6 aylık, 260-350 g) Wistar Albino erkek rat kullanılmıştır. Beş deney grubu vardı; Kontrol grubu: müdahale yok Sham grubu: inguinal kanal forseps ile tutulup serbest bırakıldı Dikiş grubu: inguinal kanal kese ağzı ve transfiksasyon sütürler ile kapatıldı Periton diseksiyonu+sütür grubu: peritoneal diseksiyon ardından kese ağzı ve transfiksasyon sütürler ile kapatıldı Koterizasyon+sütür grubu: periton koterizasyonunu kese ağzı ve transfiksasyon sütürler ile kapatıldı Tüm işlemler açık ameliyat teknikleri kullanılarak medyan laparotomi yoluyla gerçekleştirildi. Üç hafta sonra herni kesesi boynu onarımı etrafındaki kollajen birikimi mikroskobik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The worldwide accepted repair for indirect inguinal hernia in children is high ligation of the hernia sac with open herniotomy. However, laparoscopic pediatric inguinal hernia repair has been gaining popularity in the last two decades. Many different surgical techniques are used in laparoscopic hernia repair nowadays. An experimental study was conducted to investigate the effects of different peritoneal injury techniques added to hernia repair on collagen deposition at the hernia sac neck. Methods: Present study was conducted on thirty-five adult (3-6 month old, 260-350 g) Wistar Albino male rats. There were five experimental groups; Control group: no intervention Sham group: inguinal canal was held and released with forceps Suture group: inguinal canal is closed with purse string and transfixion sutures Peritoneal dissection+suture group: peritoneal dissection followed by purse string and transfixion sutures Cauterization+suture group: peritoneal cauterization followed by purse string and transfixion sutures All procedures were performed through median laparotomy using open operative techniques. Collagen deposition around the hernia sac neck repair was measured microscopically three weeks later.