Postanestezi bakım ünitesinde takip edilen non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların değerlendirilmesi: 6 yıllık retrospektif analiz
- Tez No: 805707
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SERHAN YURTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Çalışmamızda hastanemiz postoperatif bakım ünitesinde (PABÜ) tedavi edilen olgularda non-invaziv mekanik ventilatör desteği alma sıklığı, buna etki eden preoperatif ve postoperatif faktörler, PABÜ/yoğun bakım kalış süresi, Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)-servis taburculuğu, PABÜ/YBÜ/hastane içi morbidite ve mortalite, hastane yatış süresi gibi sonuçların incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmamıza 11.03.2014-11.03.2020 tarihleri arasında PABÜ'de izlenen olgularda non-invaziv mekanik ventilasyon uygulan olgular dahil edildi. Hasta verileri; demografik özellikleri, yapılan operasyon, laparoskopik olup olmaması, cerrahi bölge, cerrahi branş, uygulanan anestezi yöntemi, operasyon öncesi laboratuvar değerleri, komorbiditeler, CCI, ASA risk sınıfı, operasyon aciliyeti, intraoperatif kan ürünü transfüzyon tedavisi, operasyon süresi, postoperatif hemogram ve hematokrit değeri, PABÜ'ye geliş zamanı, PABÜ'ye geliş sırasında entübe ya da spontan solunumda olması, PABÜ'de kalış süresi, NIMV'e bağlanmadan önceki arteryel kan gazı değerleri, PABÜ'de reentübasyon ihtiyacı, postoperatif komplikasyonlar, PABÜ çıkış yönü, yoğun bakım kalış süresi, hastane kalış süresi, mortaliteleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamızda altı yıllık dönem içerisinde PABÜ'de NIMV uygulama sıklığı %4,15 olarak belirlendi. Olgularımızın 23(%10,3)'ü NIMV başarısızlığı nedeniyle entübe edildiği gösterildi. Olguların BUN, kreatinin, albumin, potasyum, hematokrit ve INR değeri arasında mortalite açısından anlamlı farklılık olduğu belirlendi. Olguların ASA skoru arttıkça NIMV uygulama süresinin arttığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This thesis aims to study the data of the patients in the postoperative care unit (PACU) of our hospital. The data in question includes; the frequency of non-invasive mechanical ventilation (NIMV) support together with the pre and post-operative factors leading to it, time spent in PACU/Intensive care (ICU), discharge data from PACU/ICU, morbidity and mortality in PACU/ICU/inpatient units, and length of hospitalization. Materials and Methods: Our retrospective study covers the cases of non-invasive mechanical ventilation in PACU between 11.03.2014 and 11.03.2020. The data covered includes; demographics of the patients, operations laparoscopic or otherwise, operation area, surgeon specialty, method of anesthesia, preoperative laboratory results, co-morbidities, CCI, ASA risk class, the urgency of the operation, intraoperative blood transfusion data, length of surgery, post operative hemogram and hemotocrit values, PACU admission time, intubation before admission, length of stay at PACU, arterial blood gas values before NIMV, re-intubation in PACU, postoperative complications, direction of discharge from PACU, length of ICU stay, length of hospital stay, and mortalities. Results: Our results show the frequency of NIMV in PACU within the six year period in question as 4.15%. Twenty-three (10.3%) of our patients were intubed due to unsuccessful NIMV. BUN, kreatinin, albumin, potassium, hematokrit and INR values were found to have statistically significant correlations with mortality. The ASA score had a positive correlation with NIMV duration.