Sinemada dini sembolizm: Netflix filmlerinde Hıristiyanlık
Religious symbolism in cinema: Christianity in Netflix movies
- Tez No: 805706
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SEYFELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bu çalışmanın konusu“Sinemada Dini Sembolizm: Netflix Filmlerinde Hıristiyanlık”tır. Çalışmada sinemada sıklıkla karşılaşılan Hıristiyanlığa ait dini imaj, sembol ve metaforların Netflix film ve dizilerindeki gösterimi ele alınmıştır. Bu nedenle bir dijital sinema platformu olan Netflix'in veri tabanında yer alan bütün filmler değil, sadece Netflix'in yapımcılığını üstlendiği orijinal içerikler kaynak olarak kullanılmıştır. Çünkü çalışmanın amacı bu orijinal filmler özelinde Netflix'in Hıristiyanlığa bakış açısını ortaya koymaktır. Bununla birlikte filmler aracılığıyla yapılan Hıristiyanlık eleştirisi ve buna paralel bir şekilde geliştirilen düzenlemeler de değerlendirilmiştir. Filmlerin çözümlenmesi aşamasında işlenen konu ekseninde dinin kendi kaynaklarında yer alan bilgilerle sinemadaki kurgusal yansıması arasında yapılan karşılaştırmalar üzerinden yeni yorumlar geliştirmek hedeflenmiştir. Bütün bu amaç ve hedeflerin neticesinde Hıristiyanlığa ait unsurların Netflix filmlerinde sıklıkla izleyici karşısına çıkarıldığı ve bu yapımlarda yer alan Hıristiyan imajının her zaman olumlu bir karaktere sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Ancak böyle durumlarda kusur veya suç teşkil edebilecek unsurlardan bizzat Hıristiyanlığın kendisi değil, aksine onu aktaran kişiler sorumlu tutulmaktadır. Buradaki amaç Kilise özelinde bir günah çıkarma çabasına girişmek ve geçmişte yaşanan olumsuz tutum ve davranışları ortadan kaldırmaktır. Bu sayede postmodern bir yöntemle modern insanın dine karşı zayıflayan bağını güçlendirerek onun Kilise'yle barışması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Religious Symbolism in Cinema: Christianity in Netflix Movies”. In the study, the representation of Christian religious images, symbols and metaphors, which are frequently encountered in cinema, in Netflix movies and series are discussed. For this reason, only the original content produced by Netflix, not all the movies in the database of Netflix, a digital cinema platform, were used as a source. Because the purpose of the study is to reveal Netflix's perspective on Christianity in particular for these original films. In addition, the criticism of Christianity made through films and the arrangements developed in parallel with this were also evaluated. It is aimed to develop new interpretations through the comparisons made between the information in the religion's own sources and its fictional reflection in the cinema, on the axis of the subject covered in the analysis of the films. As a result of all these aims and objectives, it has been observed that elements of Christianity are frequently presented to the audience in Netflix films and that the Christian image in these productions does not always have a positive character. However, in such cases, not Christianity itself, but the people who transmitted it, are held responsible for the elements that may constitute a fault or crime. The aim here is to engage in a confessional effort specific to the Church and to remove the negative attitudes and behaviors experienced in the past. In this way, it is aimed to reconcile with the Church by strengthening the weakening bond of modern man against religion with a postmodern method.