Geriatrik popülasyonda düzenli egzersiz ile depresyon arasındaki ilişkinin sosyodemografik faktörlerle beraber değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between regular exercise and depression in geriatric population together with sociodemographic factors
  1. Tez No: 805708
  2. Yazar: HASAN UTKU KOCAL
  3. Danışmanlar: PROF. ERKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geriatrik bireylerde depresyon sık görülmekte ve hayatın kaliteli olarak devam ettirilmesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Düzenli egzersiz yapan bireylerin oranı ise toplum genelinde bir hayli düşük seviyededir. Bu çalışma Akdeniz Üniversite Tıp Fakültesi Geriatri polikliniğine başvuran kişilerde düzenli egzersiz depresyon ilişkisinin sosyodemografik faktörlerle beraber değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 100 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %54(n=54)'ü erkek, %46(n=46)'sı kadındır. Katılımcıların yaş ortalamaları 71,06±4,92 yıldır. Katılımcıların %71'i evli, %12' si okul bitirmemiştir. Yesavage Geriatrik Depresyon ölçeği ile değerlendirildiğinde kesin depresyon oranı %36'dır. Katılımcıların %45'i düzenli egzersiz yapmaktadır. Depresyon görülme sıklığı diyabet hastalığı, sigara kullanımı, alkol kullanımıyla istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır. (p=0.003). Buna ek olarak; yaş, medeni durum, eğitim durumu, medeni hal ile ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Depression is frequently seen in geriatric individuals and is a condition that adversely affects the quality of life.The rate of individuals who exercise regularly is at a very low level in the general population. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between regular exercise and depression together with sociodemographic factors in individuals who applied to the Geriatrics outpatient clinic of Akdeniz University Medical Faculty. 100 volunteer participants were included in the study. 54% (n=54) of the participants were male and 46% (n=46) were female.The mean age of the participants was 71.06±4.92 years.71% of the participants are married and 12% have not completed school.When evaluated with the Yesavage Geriatric Depression Scale, the absolute depression rate is 36%. 45% of the participants do regular exercise. The prevalence of depression was found to be statistically significant as it was associated with the presence of diabetes, smoking and alcohol use. (p=0.003). In addition; it was observed that there was no relationship with age, marital status, education level, marital status.