Calculation and programming of prestressed composite concrete beams with different section forms in spans of bridges and housing
  1. Tez No: 805758
  2. Yazar: ABDULRAHEEM RABAYA'A
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, inşaat dünyasının, özellikle konut ve köprü projelerinin ilerlemesine yönelik ilk adım olarak kabul edilebilir. Köprü açıklıklarında ve konutlarda farklı kesit formlarına sahip öngerilmeli kompozit beton kirişlerin tasarımı burada ele alınmaktadır. Araştırma, her bir kiriş bölümü ve yerinde dökme döşeme için de güvenlik gerilmelerini ele alan programlanmış bir Excel elektronik tablosu kullanılarak farklı kesit formlarına sahip öngerilmeli kompozit beton kirişlerin tasarımına odaklanmaktadır. Ayrıca, yapının uygulanan yüklere dayanma kabiliyetini ele alır ve kompozit kiriş kesitlerinin, kesit için çatlama kuvvetlerine ve taşıma sırasındaki çatlamaya dayanma kabiliyetini kontrol eder. Çalışma, öngerilmeli kompozit beton kirişlerin inşaat projelerinde kullanılabilmesinden önce hala araştırılması gereken alanları vurgulayarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This research can be considered as the first step on the way of advancement of construction world, especially the housing and bridges projects. The designing of prestressed composite concrete beams with different section forms in spans of bridges and housing is dealt here. The research focuses on the designing of the prestressed composite concrete beams with different section forms by using a programmed Excel spreadsheet, which deals with the safety stresses for each beam section and for the cast-in-situ slab as well. Also, it deals with the ability of the structure to resist the applied loads and checks the ability of the composite beam sections to resist the cracking forces for the section and the cracking during the transportation. The study concludes by highlighting areas that still require investigation before prestressed composite concrete beams can be used in construction projects.