Posthumanism and precarity in the post-2008 crisis science fiction novels: Paolo Bacigalupi's The Windup Girl, Cory Doctorow's Walkaway, and Annalee Newitz's Autonomous
2008 krizi sonrası bilim kurgu eserlerinde posthümanizm ve güvencesizlik: Paolo Bacigalupi'nin The Windup Girl, Cory Doctorow'un Walkaway ve Annalee Newitz'in Autonomous romanları
- Tez No: 805768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Paolo Bacigalupi'nin The Windup Girl (2009), Annalee Newitz'in Autonomous (2017) ve Cory Doctorow'un Walkaway (2017) isimli bilim kurgu romanlarını, yakın dönem posthümanizm teorileri ışığında bir ortak kırılganlık unsuru olarak güvencesizlik kavramı üzerinden incelemektedir. Bu eserler, Küresel Finansal Krizin (2007-2008) ardından artan güvencesizliği yansıtırken öte yandan ekonomik yapılar ve çevre sorunları ile ortaya çıkan bu güvencesizliğin bilim kurgu üzerinde yarattığı etkiyi posthümanist ögeler aracılığıyla gözler önüne sermektedir. Krizin bu etkisi, söz konusu romanlarda yer alan gelecek tasvirlerindeki afet sonrası toplumların posthümanist bir özelliği olan kırılganlık kavramının eleştirel bir şekilde incelenmesiyle ortaya konmaktadır. Bu romanlarda, sermayenin ve küresel ekolojik sistemlerin çöküşünden sonraki olası bir geleceğin nasıl tasvir edileceğini sorgulayan ve posthümanist elementler içeren eleştirel distopyalar tasarlanarak bir kapitalizm eleştirisi ortaya konmaktadır. Bununla birlikte, romanların hepsinde insan olmanın ne anlama geldiği sorgulanarak, karakterlerin ortak kırılganlığının onları nasıl birer posthüman haline getirdiği de gösterilmektedir. Bu kırılganlık, karakterlerin bedenli (embodied), gömülü (embedded), duygulanımsal (affective) ve birbirine bağlı (interconnected) doğalarında da görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, söz konusu eleştirel distopyaların güvencesizliğe odaklanarak alternatif oluşturma çabası içerisindeyken zamanda posthümanist bakış açısından doğabilecek ütopik elementler arayışında olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes three science fiction (SF) novels Paolo Bacigalupi's The Windup Girl (2009), Cory Doctorow's Walkaway (2017), and Annalee Newitz's Autonomous (2017), through the concept of precarity as a shared vulnerability in light of posthumanism. These SF novels reflect the surging precarity in the aftermath of the Global Financial Crisis (2007-2008) and display how SF responds to precarity conditioned by economic structures and environmental problems with posthumanist elements. In the novels, this imaginative response to the crisis is shaped by the critical examination of the concept of vulnerability as a posthuman condition in post-disaster societies constructed as possible future worlds. As such, the works try to produce a criticism of capitalism by projecting critical dystopias with posthumanist elements which examine how to imagine the future after the collapse of capital and the global ecological systems. In the meantime, by questioning what it means to be human, each novel shows that the shared vulnerability of its characters transforms them into posthumans. This vulnerability manifests in the characters' embodied, embedded, affective and interconnected natures. Hence, this study argues that these critical dystopias not only harbor a quest for alternatives by concentrating on precarity, but they also suggest that potential utopian aspirations may emerge from a posthumanist perspective.