Posthumanism and the monstrous: analysing human and non-human entities in Mary Shelley's Frankenstein, Doris Lessing's Ben, in the World, and Ahmed Saadawi's Frankenstein in Baghdad
Posthümanizm ve canavarlar: Mary Shelley'nin Frankenstein, Doris Lessing'in Ben, in the World ve Ahmed Saadawi'nin Frankenstein in Baghdad eserlerinde insan ve insan dışı varlıkların analizi
  1. Tez No: 890511
  2. Yazar: HATİCE BUKET ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Mary Shelley'nin Frankenstein, or Modern Prometheus (1818), Doris Lessing'in Ben, in the World (2000) ve Ahmed Saadawi'nin Frankenstein in Baghdad (2013) adlı eserlerinde insan ve insan dışı varlıklar arasındaki sınırları posthümanizm merceğinden incelemektedir. Eleştirel bir çerçeve olarak posthümanizm, Rönesans'tan bu yana yaygın olan insan merkezli bakış açılarına meydan okur ve bunun yerine hızla gelişen dünyamızdaki tüm varlıklara karşı empatiyi savunur. Bu romanlar, varoluşsal temaları, estetiği ve sosyal normları keşfederek insanlar ve canavarlar arasındaki ontolojik benzerlikleri ve farklılıkları çağrıştırır. Shelley'nin Frankenstein'ından yaklaşık iki yüzyıl sonra, Lessing ve Saadawi gibi çağdaş yazarlar, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin şiddetlendirdiği insan bencilliğini eleştirmeye devam eder. Bu evrim, modern koşullara uyum sağlayarak hümanizmden transhümanizme kadar uzanır. Shelley'nin yaratığı, etik sınırları aşmanın ve insanlığı tanımlayan şeyleri ihmal etmenin sonuçlarını gösteren kehanet gerçeklerini sembolize eder. Anlatı, Lessing'in Ben tasvirinde, benzer şekilde temsil edilen insanlar, kendilerini gerçek canavarlar olarak gösterirler. Ben karakteri, bu yansımada toplum tarafından sömürülen ve deneylerde kullanılan reddedilmiş bir bireydir. Shelley'nin Frankenstein'ının bir uyarlaması olan Saadawi'nin eseri, benzer bir şekilde, çatışmanın insani bedelini göstermek için The Whatsitsname'i kullanarak, ulusal bir bakış açısıyla sosyal başarışızlıkları eleştirir. Karşılaştırmalı olarak ele alındığında, bu anlatılar posthümanist bir bağlamda bizi insan doğasının daha karanlık yönleriyle ve bilimsel ilerlemenin etik sonuçlarıyla yüzleşmeye zorlar. Çalışma, toplumdaki gerçek canavarların genellikle yaratılanların kendilerinin değil, insan doğasında doğuştan var olan başarısızlıklar ve bencillikten kaynaklandığı sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the boundaries between human and non-human entities in Mary Shelley's Frankenstein, or Modern Prometheus (1818), Doris Lessing's Ben, in the World (2000), and Ahmed Saadawi's Frankenstein in Baghdad (2013) through the lens of posthumanism. Posthumanism, as a critical framework, challenges anthropocentric perspectives prevalent since the Renaissance, advocating instead for empathy towards all beings in our rapidly evolving world. These novels evoke ontological similarities and differences between humans and monsters, exploring existential themes, aesthetics, and social norms. Nearly two centuries after Shelley's Frankenstein, contemporary authors like Lessing and Saadawi continue to critique human selfishness exacerbated by scientific and technological progress. This evolution spans from humanism to transhumanism, adapting to modern conditions. Shelley's creature symbolizes prophetic realities, illustrating the consequences of exceeding ethical boundaries and neglecting what defines humanity. The narrative implicates humans themselves as the true monsters, resonating similarly in Lessing's portrayal of Ben. Ben is a rejected child exploited by society and subjected to experimentation in this reflection. Saadawi's work, an adaptation of Shelley's Frankenstein, similarly critiques social failings through the lens of the nationalism in war-torn Iraq, using The Whatsitsname to illustrate the human cost of conflict. Taken comparatively, these narratives challenge us to confront the darker aspects of human nature and the ethical implications of scientific advancement in a posthumanist context. The study concludes that the true monsters in society are often not the creations themselves, but rather the ethical failings and selfishness inherent in human nature.