Reading Neuromancer, Count Zero, and Mona Lisa Overdrive within the Framework of Posthumanism
Neuromancer, Count Zero, ve Mona Lisa Overdrive'ı Posthümanizm çerçevesinde okumak
- Tez No: 810068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Posthümanizm disiplinlerarası bir dolanıklık içinde gelişen teoriler bütünüdür. En eski sorulardan biri olan 'İnsan nedir?' sorusuna cevap arayan fakat bunu yaparken insanı diğer varlıklardan üstün bir konuma koymanın karşısında konumlanan bir duruştur. Posthümanizm düşüncesine göre hiçbir varlık ontolojik ve epistemolojik olarak birbirinden üstün değildir. Bu sebeple, bu düz ontoloji anlayışı rizom metaforuyla örneklendirilir. Posthümanizm ve transhümanizm, teknoloji dolayımlı insan çalışmaları sebebiyle birbirleriyle sıkça karıştırılan terimler olsa da takip ettikleri hatlar bakımından birbirlerinden ayrılmaktadır. Bilme ve eyleyici olma kavramları, transhümanist anlayışın takip ettiği hümanist düşüncede sadece belli bir kesimi temsil eden ayrıcalıklı erkekinsana atfedilirken, posthümanizm bios/zoe ve bütün ikili karşıtlıkları reddederek insandışı adledilen varlıklara da eyleyicilik atfeder. Bu çalışmada aydınlanmacı hümanizm, transhümanizm, ve bu ideallerin insan-merkezciliğini sorgulayan yeni maddecilik ve posthümanizme odaklanılacaktır. Bu karmaşık teoriler bütününü en açık şekliyle örneklendirebilmek için, bir posthüman teamüller şöleni sunan William Gibson'ın çok bilinen bilim kurgu üçlemesi olan The Sprawl Trilogy tercih edilmiştir. Bios/zoe gibi ikili karşıtlıklar ve daha kapsayıcı bir evren tahayyülü için gereken dolanıklığa dayalı ilişkisel anlayış Neuromancer üzerinden, kuantum çalışmalarından gelen dolanıklık ve bedenler arası geçirgenlik kavramları Count Zero üzerinden, ve son olarak gelecek tahayyüllerinde teknoloji ve din kavramları Mona Lisa Overdrive üzerinden okunacaktır.
Özet (Çeviri)
Posthumanism is a set of theories that have been developing in an interdisciplinary entanglement. It is a stance that seeks an answer to one of the oldest questions,“What is human?”While doing this, it positions itself against putting humans in a superior position to other beings. According to posthumanism, no entity is ontologically and epistemologically superior to the other. Therefore, the understanding of a flat ontology is exemplified by the metaphor of the rhizome. Although posthumanism and transhumanism are terms that are often confused with each other due to their technology-mediated human studies, they differ from each other in the lines they follow. While the concepts of knowing and having agency are attributed to Man, who represents only a certain group in the humanist thought followed by the transhumanist understanding, posthumanism rejects bios/zoe and all dualities and attributes agency to forms that are considered nonhuman as well. This study will focus on new materialism and posthumanism, which question the anthropocentric ideals of enlightenment humanism and transhumanism. In order to exemplify this complex set of theories most clearly, William Gibson's well-known science fiction trilogy, the Sprawl Trilogy, which presents a feast of posthuman imaginations, has been preferred. To this respect, dualisms and the entanglement-based relational understanding required for a more inclusive universe imagination will be read through Neuromancer, the concepts of entanglement and trans-corporeality from quantum studies will be read through Count Zero, and finally, the concepts of technology and religion in future visions will be read through Mona Lisa Overdrive.