Endovasküler tedavi yapılan akut inme hastalarında sarkopeninin mortaliteye etkisi
Effect of sarcopenia on mortality in acute stroke patients receiving endovascular treatment
  1. Tez No: 805771
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD BEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, endovasküler tedavi uygulanan anterior sirkülasyon büyük arter oklüzyonuna bağlı akut iskemik inme hastalarında sarkopeninin mortalite üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2019-2022 yılları arasında toraks bilgisayarlı tomografi çekilen mekanik trombektomi ile tedavi edilen akut iskemik inme hastaları (n=194) (ortanca yaş, 69 [interkuartil aralık: 61-77], 95 kadın, 99 erkek) retrospektif olarak analiz edildi. Aortik ark seviyesindeki pektoral kasın (PA, pektoral kas alanı; PD, pektoral kas dansitesi) ve T12 seviyesindeki erektör spina kasının (ESA, erektör spina kas alanı; ESD, erektör spina kas dansitesi) alan ve dansitesi ölçüldü. İskelet kası parametreleri ve mortalite sonuçları arasındaki ilişki“receiver operating characteristic”(ROC) eğrisi ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Çalışma popülasyonunda 90 günlük ölüm oranı %32 idi (n=62). ROC analizi ESD (eğri altındaki alan [EAA]: 0,765) ve PD'nin (EAA: 0,759) 90 günlük mortalite için en iyi ayrımı sağladığını ortaya koydu. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde PA hariç diğer iskelet kası parametreleri olan PD (odds ratio [OR]: 0,896; %95 güven aralığı [GA]: 0,846-0,948; p < 0,001), ESA (OR: 0,929; %95 GA: 0,878- 0,983; p = 0,011) ve ESD (OR: 0,947; %95 GA: 0,913-0,983; p = 0,004) 90 günlük mortalite için bağımsız risk faktörü olarak gösterildi. Sonuç: PD, ESA ve ESD akut iskemik inme için mekanik trombektomi sonrası 90 günlük mortalite açısından güçlü risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of sarcopenia on mortality in patients with acute ischemic stroke caused by anterior circulation large artery occlusion who underwent endovascular treatment. Materials and Methods: Acute ischemic stroke patients (n=194) treated with mechanical thrombectomy who underwent chest computed tomography between 2019 and 2022 (median age, 69 [interquartile range: 61-77], 95 females, 99 males) were evaluated retrospectively. The cross-sectional area and density of the pectoralis muscle (pectoralis muscle area and pectoralis muscle density) at the level of the aortic arch and the erector spinae muscle at the T12 level (erector spinae muscle area and erector spinae muscle density) were measured. The association between skeletal muscle parameters and mortality outcomes was investigated using the receiver operating characteristic (ROC) curve and multivariable logistic regression analyses. Results: The 90-day mortality rate was 32% in the study population (n=62). The ROC analysis revealed that erector spinae muscle density (area under the curve [AUC]: 0.765) and pectoralis muscle density (AUC: 0.759) had the best discriminations for 90-day mortality. In the multivariable logistic regression analysis, pectoralis muscle density (odds ratio [OR]: 0.896; 95% confidence interval [CI]: 0.846-0.948; p < 0.001), erector spinae muscle area (OR: 0.929; 95% CI: 0.878-0.983; p = 0.011), and erector spinae muscle density (OR: 0.947; 95% CI: 0.913-0.983; p = 0.004), but not the pectoralis muscle area, were independent risk factors for 90-day mortality. Conclusion: Pectoralis muscle density, erector spinae muscle area, and erector spinae muscle density are powerful risk factors for 90-day mortality after mechanical thrombectomy for acute ischemic stroke.